Rusko a Litva vedou spor o Kaliningradskou oblast. Měli by ji vrátit, tvrdí litevský poslanec

Mezi Ruskem a Litvou vypukl spor o Kaliningradskou oblast. Ta je ruskou enklávou mezi Polskem a Litvou. Podle litevského poslance by ji měl Kreml vrátit. Ten ale nejdřív požaduje navrácení Vilniuského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balistické rakety typu Iskader mají být rozmístěny v oblasti Kaliningradu | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Vitaly V. Kuzmin

Spor odstartoval poslanec litevského Sejmu Linas Balsis na konferenci Svět 2017. Navrhl odebrat Rusku Kaliningradskou oblast.

Podle Balsise je možné nebo dokonce nutné otevřít otázku, komu oblast patří. Sovětský svaz ji dostal do své správy dočasně - do podepsání mírových dohod v Evropě, řekl poslanec a dodal, že Rusko zabralo ukrajinský Krym a tím jako první porušilo pravidlo nedotknutelnosti poválečných hranic.

Ruský senátor Vladimir Džabarov v reakci vyzval Litvu, aby Rusku nejprve vrátila Vilniuský kraj, tedy oblast kolem hlavního města.

Rusko loni ve své nejzápadnější části rozmístilo nejmodernější protiletadlové systémy S-400 a balistické rakety Iskander. Šlo o odpověď na americký raketový deštník.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme