Rusko a Spojené státy se údajně dohodly na podmínkách příměří v Sýrii

USA a Rusko se dohodly o podmínkách příměří v Sýrii. V Ammánu to dnes oznámil americký ministr zahraničí John Kerry. Dohodu prý stvrdí co nejdříve prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin. Příměří je podmínkou pro obnovu pozastavených syrských mírových rozhovorů. V Sýrii ale pokračují boje a při útoku ruského letectva zahynulo v provincii Halab údajně 50 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Své požadavky na příměří už formulovala jak syrská opozice, tak syrský prezident Bašár Asad. První chce, aby klid zbraní dodržovaly všechny strany, k nimž nepatří islámští radikálové, kteří se rozhovorů neúčastní. Mají být také ukončeny blokády měst a propuštěni vězni.

Asad požaduje, aby teroristé příměří nevyužili k posílení svých pozic a aby jim jejich spojenci přestali poskytovat podporu. Za teroristy považuje všechny strany bojující proti syrské armádě, tedy i takzvanou umírněnou opozici, která nepatří k islámským radikálům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Sýrii mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Kerry prohlásil, že Sýrie je nyní blíž příměří. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem údajně domluvil dohodu o ukončení bojů.

„Zastavit nepřátelské akce je možné během několika příštích hodin. Mluvil jsem s ruským ministrem zahraničí Lavrovem a zdůraznil jsem akutní potřebu dosáhnutí plného zastavení bojových akcí v nejkratší možné době. Myslím, že jsme ve své konverzaci dosáhli předběžné dohody,“ uvedl Kerry.

Prezidenti Obama a Putin ji podle něj stvrdí osobně, jakmile to bude příhodné. Kerry ovšem připustil, že ještě zbývá dohodnout detaily.

Ruské ministerstvo zahraničí existenci dohody nepotvrdilo, sdělilo pouze, že Lavrov s Kerrym hovořil v sobotu i dnes ráno.

„Mír je lepší než další válka. Politické řešení je lepší než marné pokusy o hledání řešení vojenského, jež přinese další uprchlíky, další radikály, další ničení a zřejmě zničení celé Sýrie,“ řekl Kerry.

Bez Asada

Prohlásil také, že snaha o politické řešení nebude úspěšná, pokud prezident Asad zůstane v čele národa: „Nemylte se, odpověď na syrskou občanskou válku nebude nalezena cestou vojenské aliance s Asadem.“

Moskva podle amerického ministra nyní musí jednat se syrskou vládou a s Íránem, jako dalším spojencem Damašku, zatímco USA budou jednat s opozicí a mezinárodní skupinou, která usiluje o řešení krize.

„Vím, že zbývá ještě hodně práce, a nevím, zda všichni splní své závazky. Za to nemohu ručit, to USA nezajistí,“ prohlásil Kerry.

Syrské mírové rozhovory byly za prostřednictví OSN zahájeny v lednu, avšak od 3. února jsou přerušeny. Opozice svou další účast podmínila právě příměřím a zlepšením situace syrských civilistů. Vláda pak umožnila přístup humanitárních konvojů do pěti obléhaných míst, ale v obležení je podle OSN až půl milionu Syřanů.

Ze Sýrie přicházejí zprávy o dalším zabíjení. V Homsu dnes při dvojím atentátu zemřelo přes 40 lidí. Ruská letadla pokračují v bombardování provincie Halab a podle dnešní zprávy tam v minulých 24 hodinách přišlo o život 50 členů radikální organizace Islámský stát.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme