Rusko a Spojené státy se vzájemně obviňují z vyzbrojování Sýrie

Mezi Ruskem a Spojenými státy americkými se rozhořel spor kvůli Sýrii. Obě země se vzájemně obviňují z vyzbrojování stran konfliktu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Íránu naznačil, že Američané pomáhají syrské opozici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konflikt v Sýrii

Konflikt v Sýrii | Foto: Hussein Malla | Zdroj: ČTK

Výroky Sergeje Lavrova vzbudily ostré odmítnutí americké strany. Mluvčí prezidenta Obamy popřel, že by Spojené státy dodávaly zbraně opozici, která usiluje o odchod prezidenta Bašára Asada.

Ruský ministr zahraničí Lavrov z toho přímo Washington neobvinil, upřesnili Rusové s tím, že byla jeho slova íránskými médii špatně přeložená. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová však rychle zareagovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnost tvrdšího postupu proti syrskému režimu je vázáno shodou členů Rady bezpečnosti, upozornila ve Světě o osmé analytička z Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalousová

„Spojené státy vojenskou podporu syrské opozici neposkytly. Žádnou. Veškeré naše dodávky byly zdravotní nebo humanitární povahy. Materiál měl pomoci zmírnit utrpení Syřanů.

Zatím jsme poslali pomoc v celkové hodnotě 52 milionů dolarů. Také jsme opozici dodaly vybavení, které neslouží k zabíjení, včetně například komunikačních technologií,“ řekla Clintonová

Přesto ale šéf ruské diplomacie naznačuje, že Spojené státy a jejich spojenci nejsou v otázce syrského konfliktu nestranní. Rusko také popírá, že by do Sýrie dodalo vládním jednotkám vrtulníky, což tvrdí Američané.

Rusko se kvůli svému postoji k Sýrii dostává pod stále silnější tlak.. Podle některých zemí se tamní násilnosti přelily nebo brzy přerostou do občanské války.

K řešení chybí shoda - i zájem

Označení konfliktu v Sýrii ze strany OSN za občanskou válku považuje za důležité analytička z Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalousová. „V tuto chvíli už nelze předstírat, že se jedná pouze o zásahy vlády proti ozbrojeným rebelům, ale je to velmi intenzivní střet.“

Možnost tvrdšího postupu proti syrskému režimu ale komplikuje skutečnost, že OSN je vázána shodou členů Rady bezpečnosti. „A tam samozřejmě víme, že je velký problém mezi Čínou a Ruskem na straně jedné a zbytkem rady na straně druhé.“

Sídlo OSN v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius chce, aby mírový plán šéfa OSN Kofiho Annana byl závazný dokument. „On zmínil, že by chtěl, aby tento dokument spadal pod. tzv. kapitolu 7 OSN, což znamená, že pro uplatnění se může použít i síla,“ připomněla Kalousová.

„Mluví se o tom, že by mohla vzniknout bezletová zóna, jak tomu bylo v Lybii. To vše ale podléhá schválení Rady bezpečnosti, kde je Rusko proti.“

„Myslím, že není úplně vůle řešení najít ze stany Západu. Na jedné straně to blokuje Rusko - a nejsem si jistá, že na straně Západu je nějaký stát, který by měl zájem zasáhnout podobně jako v Lybii.“

„Evropské země pochopitelně řeší především svou ekonomickou krizi, Amerika je před volbami,“ připomněla Irena Kalhousová.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Adéla Havránková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme