Rusko a USA jsou spokojené s výsledky jednání o jaderném programu v Íránu

Teherán a šestka zprostředkovatelských zemí dosáhly rámcové dohody o íránském jaderném programu. Podle zdrojů z kuloárů Teherán souhlasil, že na deset let pozastaví dvě třetiny svých kapacit na obohacování uranu. Rusko nabídlo, že bude Íránu dodávat jaderné palivo a odebírat vyhořelé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, zasněžené Rudé náměstí

Moskva, zasněžené Rudé náměstí | Zdroj: Reuters

Rusko považuje dohodu s Íránem z velké části za své diplomatické vítězství, žádá ale pojistku: Politická a právní realizace dohody není možná bez příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, upozornil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Moskva věří, že se dohodu mezitím nikdo nebude pokoušet revidovat. Rusko také vyzvalo k okamžitému zrušení mezinárodních sankcí, uvalených na Írán kvůli obavám z vojenského využití jaderného programu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šest mocností dosáhlo rámcové dohody s Íránem o jeho jaderném programu. O jednotlivých bodech dohody mluví komentátor ČRo Milan Slezák

Dohodu přivítal i americký prezident Barack Obama. Podle něj pomůže k tomu, aby svět byl bezpečnějším místem.

Americký prezident ale zároveň varoval, že dohoda sama o sobě nepřekoná nedůvěru mezi Washingtonem a Teheránem.

Vyjednavači budou podle amerického prezidenta dál intenzivně pracovat na dojednání všech detailů finální dohody s Íránem. Barack Obama označil shodu s Íránem za historickou, varoval ale, že úspěch není zaručený.

Izrael se cítí ohrožen

Také diplomaté blízcí jednání upozorňují, že dohoda je velmi křehká. Čelí navíc kritice Izraele i části americké politické scény.

Hlavní body rámcové dohody:
- Teherán by měl poskytnout větší přístup ke svým jaderným zařízením,
- jeho program bude omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let,
- postupně budou zrušeny hospodářské sankce, kterým teď Teherán čelí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v telefonátu s Barackem Obamou uvedl, že smlouva postavená na rámcové dohodě ohrozí přežití státu Izrael.

Část členů amerického Kongresu pak požaduje právo smlouvu posoudit předtím, než sankce vůči Íránu zruší.

Dohoda s Íránem ohrožuje existenci Izraele, tvrdí Netanjahu

Číst článek

Vybrané body předběžné dohody o íránském jaderném programu | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme