Rusko a USA mohou začít odzbrojovat

Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a George Bush si v Petrohradě vyměnili ratifikační listiny k dohodě o snížení stavu strategických jaderných zbraní. Dohoda tím vstoupila v platnost. Putin po podpisu řekl, že spolupráce obou zemí nemá alternativu, a potvrdil strategické partnerství. Ruský prezident během hodinové schůzky s Bushem také potvrdil připravenost své země podílet se na obnově Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Takzvanou moskevskou smlouvu o snížení počtu bojových jaderných hlavic dlouhého doletu obou států podepsali Bush a Putin loni v květnu. Dokument stanovuje snížení počtu těchto zbraní do roku 2012 z nynějších šesti až sedmi tisíc na 1700 až 2200.

George Bush a Vladimir Putin spolu v Petrohradě jednali poprvé od války v Iráku. Putin po hodinovém rozhovoru oznámil, že zásadní problémy mezi Moskvou a Washingtonem jsou překonány; vztahy se poté, co byly pošramoceny neshodami ohledně řešení irácké krize, vracejí do normálních kolejí spolupráce.

George Bush ve vystoupení před novináři podpořil Putinovu politiku vůči Čečensku. Řekl také, že se obě země shodují v názoru na nepřípustnost rozšíření jaderných zbraní do vlastnictví Íránu. Putin ale odmítl, aby byl jaderný program Íránu využíván jako nástroj boje s ruskými firmami v této zemi.

Petr Voldán, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme