Rusko a USA musí spolupracovat na ukončení syrského konfliktu, nabádá země OSN

Washington a Moskva podle Organizace spojených národů musí dál spolupracovat na ukončení krveprolití v Sýrii. Jak varoval šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien, zhroucení americko-ruské spolupráce by poškodilo úsilí dopravit pomoc pro civilisty v zasažených oblastech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled ukazuje zničenou ulici ve městě Aleppo, na které jsou jako bariéry vyskládané pytle s pískem | Foto: Reuters

Podle vedoucího syrské mise Člověka v tísni Tomáše Kociana je navíc možné očekávat, že humanitární situace v Sýrii se s příchodem zimy ještě zhorší.

„V současné době v Aleppu i v jiných obležených oblastech je velký nejenom nedostatek jídla, ale právě i topiva nebo paliva. Ta situace se horší a do toho jsou kvůli bombardování zabíjeny desítky lidí denně,“ říká Kocian.

Podle deníku Guardian je 80 procent humanitární pomoci Syřanům za tento měsíc blokovaných nebo zpožděných. Podle britského deníku na místo určení dorazilo zatím jen 6 konvojů. Dodávky mají dopravit pomoc pro civilisty v obléhaných a dalších zasažených oblastech. O katastrofální situaci v Sýrii budou Spojené národy podle Guardianu brzy informovat v samostatné zprávě.

V Aleppu pokračují boje, je hlášen zásah největší nemocnice

Číst článek

Spojené státy minulý týden Rusko obvinily z odpovědnosti za útok na humanitární konvoj v provincii Aleppo. Šéf americké diplomacie John Kerry pak Moskvě pohrozil, že s ní Washington ukončí rozhovory, jestli neskončí bombardování Aleppa. Rusko ale obvinění z útoků na civilní a humanitární cíle odmítá.

V Sýrii mezitím pokračují boje. Jednotky věrné režimu prezidenta Bašára Asada a jejich spojenci nedávno zahájili ofenzívu proti povstalcům v Aleppu. Při bojích ve východní části města podle Světové zdravotnické organizace za poslední týdny zemřelo 338 lidí. Téměř třetina obětí jsou děti. Přes 800 dalších lidí bylo zraněných. WHO v té souvislosti zopakovala žádost o vytvoření koridorů pro evakuaci raněných i nemocných.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme