Rusko a USA překonaly některé překážky ve vzájemných vztazích. Na Sýrii se ale neshodnou
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Barack Obama se během jednání na summitu G8 dokázali shodnout na řadě otázek. Připustili například, že jako jaderné velmoci musí nést zvláštní odpovědnost za bezpečnost ve světě. Stále je ale rozdělují názory na řešení syrské krize.
Prezidenti se dohodli na další dvoustranné schůzce, která se má uskutečnit v září.
Dnešní jednání trvalo plné dvě hodiny a oba státníci po něm působili vyčerpaným dojmem. Rozhovor se oproti původním plánům značně protáhl. Obama s Putinem žertovali o svých sportovních výkonech a americký prezident poděkoval Rusku za spolupráci při vyšetřování masakru v Bostonu.
Zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín zjišťoval, na čem se prezidenti dohodli
Prezidenti se nakonec dohodli, že například zavedou přímou linku pro řešení aktuálních bezpečnostních rizik ve světě. Domluvili také pravidelné schůzky mezi viceprezidentem Spojených států a ruským premiérem, stejně jako mezi ministry obrany.
Už příští měsíc by navíc měla vzniknout pracovní skupina, která by sledovala kybernetickou bezpečnost. Snahou je zabránit hackerským útokům, které mohou ochromit činnost státních institucí.
S mírným optimismem Obama s Putinem přivítali výsledky voleb v Íránu, na řešení syrské krize se ale prezidenti shodnout nedokázali. Slíbili si alespoň, že se pokusí dotlačit obě strany syrského konfliktu k jednáním na mírové konferenci v Ženevě.
Rusko si na rozdíl od Spojených států nadále nepřeje ani vyzbrojení rebelů, ani zřízení bezletové zóny nad Sýrií, ani vytvoření humanitárních koridorů.
Ruský ministr zahraničí Sergerj Lavrov v této souvislosti upozornil, že dané kroky by byly výhodné pouze po jednu stranu konfliktu, tedy pro povstalce.
Jeho britský protějšek William Hague prohlásil, že se dá zařídit, aby se evropské zbraně nedostaly do rukou extremistů bojujících v řadách syrské opozice.
Syrský prezident Asad naopak v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že dodávky zbraní rebelům povedou k ‚přímém exportu terorismu do Evropy‘.
Obama by měl dnes oznámit poskytnutí dodatečných 300 milionů dolarů na humanitární pomoc pro syrské uprchlíky.