Rusko a USA se blíží dohodě o omezení jaderných zbraní

Rusko a Spojené státy se blíží uzavření dohody o omezení jaderného arzenálu. V Moskvě to po společném jednání prohlásili ministři obou zemí Sergej Lavrov a Hillary Clintonová. Nová smlouva má nahradit dohodu START z roku 1991, která vypršela loni v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State


Konkrétní termín podpisu nového dokumentu ale ministři neuvedli.

„Jsme na konci cílové rovinky a očekáváme, že vyjednavači v nejbližší době oznámí uzavření dohody,“ prohlásil po jednání s Hillary Clintonovou ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že teprve poté se obě strany dohodnou na místu a konkrétním datu podpisu smlouvy.

Rozhovor obou ministrů se dotkl také íránského jaderného programu. Ruský premiér Vladimir Putin mezitím v době jednání oznámil, že Rusko uvede do chodu jaderný reaktor v íránském Búšehru ještě v létě letošního roku.

To označila Hillary Clintonová za předčasné ve chvíli, kdy Írán odmítá podat záruky, že jeho jaderný program je určen výhradně pro mírové účely.

Podle Lavrova ale projekt hraje údajně klíčovou roli pro udržení přítomnosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Íránu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme