Ruští policisté prohledali sídlo fondu opozičního lídra Navalného. Krátce ho zadrželi na demonstraci

Ruská policie prohledala moskevské sídlo fondu opozičníka Alexeje Navalného. Ukončila také televizní vysílání jeho týmu. Policisté vnikli podle politikovy mluvčí do budovy násilím, dveře rozřezalo několik strážníků pilou. Navalný na neděli vyhlásil protestní akce. Těch se zúčastnilo tisíce Rusů ve stovce velkých ruských měst.

Moskva (Aktualizováno: 22:19 28. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté ráno vtrhli do budovy, kde sídlí Navalného Fond boje s korupcí. Pilou rozřezali dveře a začali prohledávat kanceláře a studio.

Oficiálně tam hledají bombu. Podobně zasáhli příslušníci ruské bezpečnosti před jarními a letními protestními akcemi. Tehdy zabavili počítače, písemnosti a zaměstnance Navalného fondu zadrželi.

Jedna z tváří ruské opozice Alexej Navalnyj na neděli vyhlásil po celé zemi protestní akce pod názvem Stávka voličů za bojkot březnových prezidentských voleb. Upozorňuje také na skandály kolem prezidenta Vladimira Putina a dalších vysoce postavených politiků.

Navalného podporovatelé na demonstracích protestovali proti zamítnutí jeho kandidatury na prezidenta. Ústřední volební komise rozhodla, že Navalnyj se nemůže o křeslo v Kremlu ucházet, protože je podmínečně odsouzený. Úřady proto také tvrdí, že svou kampaň vede nezákonně.

Protestní mítinky pod názvem Stávka voličů začaly ve městech na Sibiři. V třeskutých mrazech se jich účastní stovky lidí. V Moskvě a Petrohradu akce začaly v poledne středoevropského času.

Podporovatelé opozičního lídra Navalného ve Vladivostoku | Foto: Yuri Maltsev | Zdroj: Reuters

Martin Dorazín, Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme