Rusko do amerických prezidentských voleb zasahovalo, píšou New York Times s odkazem na analýzu

Rusko v prezidentských volbách v USA v roce 2016 zaútočilo na volební systémy ve všech 50 amerických státech a jeho agresivita byla mnohem větší, než se dosud soudilo. Uvádí to zpráva výboru amerického Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb, o níž ve čtvrtek informoval list The New York Times. Velká část veřejné verze zůstala v tajnosti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko do amerických prezidentských voleb zasahovalo. | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Veřejná verze senátní analýzy byla podle New York Times vystavena tak silné cenzuře zpravodajských služeb, že podstatné části včetně varování pro volby v roce 2020 zůstaly v tajnosti. 

Trumpův exprávník Cohen měl v Praze během prezidentské kampaně navazovat kontakt s Rusy

Číst článek

Zpráva, plná začerněných řádků, je první části souhrnného textu, který senátoři sestavili po prozkoumání 400 000 dokumentů a výslechu 200 svědků, napsal NYT. Další pokračování se budou týkat snah Ruska využít k ovlivňování voličů sociální sítě a analýzy zhruba 200 vazeb mezi Ruskem a příslušníky volebního týmu Donalda Trumpa.

Zveřejněná část podle New York Times popisuje „bezpříkladnou úroveň aktivity (Ruska) proti volební infrastruktuře v jednotlivých amerických státech“, jejímž cílem bylo odhalit slabá místa. I když neexistuje důkaz, že by výsledky hlasování v roce 2016 Rusko měnilo, například ve státě Illinois byli ruští hackeři schopni mazat nebo měnit osobní data voličů.

Lavina zpravodajských selhání

Zpráva výslovně nekritizuje žádnou z amerických tajných služeb, ale popisuje „lavinu zpravodajských selhání“, píše The New York Times. Ruské aktivity byly podceňovány, varování adresovaná jednotlivým americkým státům byla mlhavá a místní úředníci buď projevovali nečinnost, nebo se federální pomoci přímo bránili.

Manafort úmyslně lhal vyšetřovatelům v kauze ruského vměšování do voleb, oznámila federální soudkyně

Číst článek

Senátní výbor napsal, že v současné době „jsou záměry Ruska ve vztahu k americké volební infrastruktuře nejasné.“ Ruské zpravodajské služby, zejména vojenská rozvědka GRU, „mohou mít v úmyslu využít slabá místa odhalená ve volební infrastruktuře USA v roce 2016, ale z neznámých důvodů se tuto možnost rozhodly nevyužít.“ Může se tak ale stát později, což je nyní největší starostí americké Národní bezpečnostní agentury, ministerstva pro vnitřní bezpečnost a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), uvádí newyorský deník ze zprávy senátního výboru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme