Rusko-americký summit pokračuje na Bushově ranči

Vrcholná schůzka prezidentů Spojených států a Ruska dnes pokračuje na ranči George Bushe u texaského Crawfordu. Oba státníci už při zahájení summitu oznámili snížení zásob jaderných hlavic. Neshoda ale nadále panuje v otázce dalšího osudu smlouvy ABM o nerozmisťování systémů protiraketové obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a V. Putin | Zdroj: ČTK

Texaské barbecue, westernová zábava a prohlídka ranče v terénním golfovém vozíku by měly zlomit odpor ruského prezidenta vůči americkému záměru ignorovat smlouvu ABM a pokračovat ve zkouškách systému národní protiraketové obrany. Oba prezidenti ještě před přesunem do Texasu v přátelském duchu naznačili, že se v otázce smlouvy ABM i nadále zásadně rozcházejí. Bush ji znovu označil za zastaralou, Putin ji ale považuje za základní kámen kontroly zbrojení. Pozorovatelé spekulují, že průlom v této otázce zřejmě přijde až během Bushovy cesty do Moskvy počátkem příštího roku.

Bush a Putin oznámili během zahájení třídenního summitu dramatické snížení počtu jaderných hlavic. Washington hodlá zredukovat své zásoby až na 1700 kusů, Moskva pak o dvě třetiny.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme