Zprávy z Ameriky o nových jaderných schopnostech Ruska Kreml odmítá. Označil to za ‚zlovolný výmysl‘

Rusko ve čtvrtek odmítlo středeční zprávy médií, podle nichž mají Spojené státy zpravodajské informace o nových jaderných schopnostech Moskvy, které podle všeho souvisí s vesmírem. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov to označil za „zlovolný výmysl“ a Kreml za „lest“ Bílého domu, píšou ruské agentury.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov hovoří před tiskovou konferencí ruského prezidenta Vladimira Putina po summitu Rusko-Afrika v Petrohradě

„Bílý dům za každou cenu snaží přimět Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finanční pomoci. Uvidíme, jaké lsti Bílý dům využije,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | Foto: Sergei Bobylyov | Zdroj: Reuters

„Nemohu to nijak komentovat. Ale je zřejmé, že se Bílý dům za každou cenu snaží přimět Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finanční pomoci. Uvidíme, jaké lsti Bílý dům využije,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odkazem na balík pomoci v hodnotě 95,3 miliardy dolarů, tedy zhruba 2,2 bilionu korun, který se v Kongresu snaží prosadit americký prezident Joe Biden. Velkou část prostředků chce Washington poskytnout Ukrajině, která se už bezmála dva roky brání ruské invazi.

Soukup: Ekvádor prodal sovětskou vojenskou techniku do USA, Moskva se mstí skrze banány

Číst článek

Americká média uvedla, že vláda Spojených států informovala Kongres a spojence v Evropě o nových zpravodajských informacích ohledně ruských jaderných schopností, které by mohly představovat mezinárodní hrozbu.

List The New York Times či stanice ABC ve středu s odkazem na své zdroje uvedly, že zpravodajské informace souvisejí s pokusy Ruska vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. Další zdroje stanici CNN a jiným médiím řekly, že varování souvisí s Ruskem a operacemi ve vesmíru.

NYT s odkazem na nejmenované činitele uvedly, že informace jsou závažné, ale zmíněná „schopnost“ je stále ve vývoji a Rusko ji dosud nenasadilo. Nepředstavuje proto podle nich naléhavou hrozbu pro USA, Ukrajinu nebo americké spojence v Evropě.

Rusko pátrá po čtyřech lidech z Česka. ‚Jsem hrdý, že jsem na seznamu,‘ říká exsenátor

Číst článek

Jaderná zbraň se na oběžné dráze nenachází, dodali činitelé. Informace jsou přísně utajované a představitelé tvrdí, že je s ohledem na zdroj nelze odtajnit.

„Zprávy jsme viděli. Zapadá to do trendu poslední dekády, kdy se Američané zabývají zlomyslnými pomluvami a připisují nám nejrůznější činy a záměry,“ řekl ve čtvrtek podle agentury TASS Rjabkov, pod jehož agendu spadá i kontrola zbrojení.

Ruská invaze na Ukrajinu z února 2022 vyvolala největší konfrontaci mezi Západem a Ruskem od kubánské krize v roce 1962, připomíná agentura Reuters. Moskva i Washington varovaly před rizikem konfliktu mezi NATO a Ruskem.

Rusko i Spojené státy, zdaleka největší jaderné mocnosti, vyjádřily politování nad postupným rozkladem vzájemných dohod o kontrole zbraní, jejichž cílem bylo zpomalit závody ve zbrojení za studené války a snížit riziko jaderné války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme