Ruské ohlasy na americké volby jsou zdrženlivé. V sázce je dohoda START o jaderném zbrojení

Mezi země, kde napínavý a vyrovnaný souboj o Bílý dům sledují mimořádně pozorně, patří taky Rusko. Mimo jiné proto, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa se mu zatím nepodařilo shodnout na dalším osudu smlouvy START 3. Ta je poslední platnou dohodou, která omezuje závody v jaderném zbrojení.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ohlasy na americké prezidentské volby jsou v Rusku zatím dost zdrženlivé.

Třeba mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nechtěl s ohledem na pokračující sčítání hlasů situaci nijak blíž komentovat. Varoval ale, že současná nejistota ohledně výsledku může negativně ovlivnit světové dění a zejména světovou ekonomiku.

Podobně se už dřív zdráhal volby hodnotit ministr zahraničí Sergej Lavrov. Poukazoval na to, že už tak je Rusko obviňováno ze zasahování do vnitřních záležitostí Spojených států a ze snahy ovlivnit tamní hlasování.

Vítěz voleb neovlivní nejistotu, kterou volby v nejbližších měsících přinesou do americko-ruských vztahů, pokud jde o jednu zásadní otázku. Tou je, co bude s novou dohodou START, kterou v roce 2010 v Praze podepsali tehdejší prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Reportérka New York Times: Zůstaneme rozdělenou zemí, ať bude prezidentem kdokoli

Číst článek

Dohoda START je poslední zbývající smlouvou, která reguluje jaderné zbrojení mezi Spojenými státy a Ruskem poté, co loni prezident Trump vypověděl smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Dohoda omezuje arzenál každé ze zemí na 1550 jaderných hlavic a zahrnuje taky například pravidla pro vzájemnou kontrolu. Její platnost nicméně vyprší už 5. února a dosavadní jednání o prodloužení či uzavření nové dohody zatím nepřinesla žádný výsledek.

Jednání mezi Washingtonem a Moskvou nejsou jednoduchá, protože administrativa prezidenta Trumpa odmítala smlouvu prodloužit ve stávající podobě. Chtěla vyjednat novou, která by zahrnovala i Čínu. To ale odmítl jak Peking, tak Moskva, která je ochotna ji prodloužit alespoň o jeden rok, ale bez dalších podmínek.

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden otevřeně mluvil o tom, že pokud se stane prezidentem, je ochoten dohodu prodloužit (ostatně, v době jejího podpisu byl americkým viceprezidentem). Nicméně prezidentská inaugurace je 20. ledna, tedy jen dva týdny před vypršením START 3.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme