Ruský software do telefonů a počítačů. Vláda určí aplikace, které budou povinně předinstalované

Ruská vláda nařídila výrobcům telefonů, počítačů a chytrých televizí, aby do svých zařízení nechali předinstalovat software domácích firem. Týkat by se to mělo především prohlížečů, navigací nebo antivirů. Vláda nyní pracuje na seznamu aplikací, které by měly mít tento software povinně předinstalovaný, představit by ho měla v polovině prosince a v platnost by měl vejít hned od nového roku. Proti nařízení se od počátku staví výrobci elektroniky.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytrý telefon (ilustrační photo)

Seznam konkrétních aplikací a programů se bude každoročně určovat na základě toho, kolik měly v předchozím roce tyto služby uživatelů. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V případě mobilních telefonů a tabletů se zmíněné nařízení bude týkat celkem 16 druhů aplikací od ruských firem. Konkrétně to má být například internetový prohlížeč nebo vyhledávač. Také sociální sítě, e-mailový klient, navigace nebo agregátory zpráv. V neposlední řadě to bude platit i pro antivir.

Skryté sledování přes telefon a počítače: případů v Česku podle policie přibývá. Jak se jim bránit?

Číst článek

Neznamená to však, že by se nesměla prodávat zařízení s běžnou verzí softwaru. Musí mít ale zároveň předinstalovanou i ruskou alternativu aplikací nebo programů.

Řada z nich je přitom už teď v Rusku rozšířená. Třeba vyhledávače Yandex nebo Rambler, sociální sítě Vkontaktě a Odnoklassniki.

Pokud jde o počítače, tak tam má být předinstalovaný ruský antivirový program a prohlížeč.

Motivace nařízení

Ruská vláda rozhodnutí vysvětluje tím, že to má uživatelům usnadnit používání a dát jim taky možnost výběru mezi více produkty. Zároveň má podle vlády toto opatření podpořit konkurenceschopnost výrobců ruských informačních technologií.

Vzhledem k tomu, že se seznam konkrétních aplikací a programů bude každoročně určovat na základě toho, kolik měly v předchozím roce tyto služby uživatelů, tak to ale ve výsledku dost možná pomůže hlavně firmám, které mají už nyní na ruském trhu téměř monopolní postavení.

Výrobci chytrých telefonů a aplikací tvoří, znají a využívají naše závislosti, tvrdí adiktolog Vacek

Číst článek

První takový seznam má vláda zveřejnit do poloviny prosince.

Nespokojenost výrobců

Proti opatření od samého počátku vystupovala ruská asociace prodejců a výrobců elektroniky a výpočetní techniky, kam spadají i velcí hráči na trhu, jako je třeba Apple či Intel. Kromě jiného si stěžují, že mají prý velmi krátký čas na to, aby stihli nařízení zavést do praxe.

Pokud totiž vláda oznámí seznam povinně předinstalovaných aplikací v polovině prosince, budou mít jenom dva týdny na to, aby vše stihli nachystat. Proto už se mluví o tom, že by se tohle opatření mohlo posunout o dva měsíce.

Nicméně další firmy takové zásahy do svých zařízení odmítají v jakékoliv podobě. Třeba společnost Apple už varovala, že by dokonce mohla z ruského trhu odejít úplně. Pojí se s tím totiž i určité obavy o bezpečnost a soukromí.

Na druhou stranu, jak píše deník RBK, tak třeba Asus už potvrdil, že bude plnit nařízení a počítá s tím, že k prvnímu lednu dodá první várku zařízení s už předinstalovaným softwarem. Samsung celou věc odmítl komentovat, stejně jako i někteří další výrobci, třeba Huawei, byť podle RBK už dřív avizovali, že nařízení budou plnit.

První zásah kvůli Huawei: na obraně mažou z telefonů software pro zabezpečení systému armády

Číst článek

Případné postihy

Pokud by se tomuto nařízení výrobci odmítli podřídit, v ruské legislativě zatím v tomto ohledu nejsou ošetřené postihy. Nicméně se dá čekat, že se tak brzy stane. Doteď jenom poslanci příslušný zákon neschválili, ale už byl vnesený do Státní dumy, do dolní komory parlamentu. Počítá přitom s pokutami, které se pohybují v přepočtu ve vyšších desítkách tisíc korun.

Což tedy není pro velké firmy moc odstrašující. Na druhou stranu, v případě opakovaných porušení by je teoreticky mohly čekat nepříjemné soudní tahanice, jaké zažívají společnosti Facebook nebo Twitter.

Ty se totiž odmítly podřídit požadavku ruských úřadů, aby data o ruských uživatelích skladovaly přímo na území Ruska. To znamená tak, aby nebyla někde na serverech v jiné zemi a aby k nim ruské úřady v případě potřeby měly přístup. Nedá se tedy vyloučit, že by je nečekalo něco podobného.

Ivana Milenkovičová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme