Rusko rozmisťuje své síly v Náhorním Karabachu. Mají oddělit znepřátelené strany konfliktu

Ruská armáda začala plnit mírovou misi v Náhorním Karabachu. Ruští vojáci mají oddělit znepřátelené strany – Armény a Ázerbájdžánce po uzavření dohody o ukončení válečného konfliktu, který trval 45 dní.

Martuni/Stěpanakert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci mají oddělit znepřátelené strany - Armény a Ázerbájdžánce - po uzavření dohody (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ruští vojáci na tancích a obrněných vozech zaujímají pozice podél Lačinského koridoru, který Náhorní Karabach spojuje s Arménií a v nárazníkových zónách kolem Karabachu.

Rusko prosadilo mírový plán pro Náhorní Karabach. Část Arménů na protest obsadila budovu vlády

Číst článek

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upřesnil, že součástí mírového plánu není vyslání tureckých jednotek do této oblasti. Na území Ázerbájdžánu ale vznikne společné rusko-turecké monitorovací centrum, které bude vzdáleně dohlížet na dodržování mírové dohody. Status Náhorního Karabachu má být předmětem dalších jednání.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Karabach a přilehlé území se dosud nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Zatím poslední boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a byly nejhorší od 90. let 20. století. Konflikt pokračoval i navzdory třem uzavřeným příměřím, o život v něm přišly tisíce lidí. Dohodu o ukončení bojů podepsali arménský premiér Nikol Pašinjan a prezidenti Ázerbajdžánu a Ruska Ilham Alijev a Vladrimir Putin v noci z pondělí na úterý. Její součástí je i vyslání ruských pozorovatelů do oblasti. Ti mají v Náhorním Karabachu dohlížet na dodržování klidu zbraní a „vytváření podmínek pro dlouhotrvající mír“.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme