Rusko na vojenské přehlídce předvede novou Ladu s kulometem. Dokáže vystřelit až 750 ran za minutu

Tanky, vrtulníky, letadla, rakety a tisíce vojáků míří každý rok 9. května na Rudé náměstí v Moskvě. Vojenskou přehlídkou si tam Rusko připomíná porážku nacistického Německa a konec druhé světové války v Evropě. Přehlídka je pro Rusko zároveň šancí pochlubit se novou vojenskou technikou - před čtyřmi lety to třeba byly nové tanky Armata. Letos to bude vojenský model automobilu Lada osazený kulometem.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka v Moskvě | Foto: Reuters

Podle ruského armádního deníku Krasnaja zvězda bude mít vůz náhon na všechna čtyři kola a bude osazen kulometem typu Kord. Ten dokáže podle výrobce vypálit šest set až sedm set padesát ran za minutu a má dostřel až dva kilometry.

Korupce v Rusku. Bývalého ministra vlády Abyzova obvinili ze zpronevěry čtyř miliard rublů

Číst článek

Ruský deník zatím zveřejnil jedinou fotku nové lady. Mělo by jít typově o pick-up s maskovacím vzorem, který má vzadu otevřený nákladní prostor.

Nový automobil by mohl představovat konkurenci pro  pick-upy od Toyoty, které se objevily na bojištích po celém světě. Zvlášť povstalci všeho druhu si je oblíbili pro jejich spolehlivost i možnost osadit je kulomety. Řadu jich před pár lety začali využívat třeba bojovníci Islámského státu.

Pro ruskou společnost je každoroční přehlídka devátého května naprosto zásadní událostí. Každý rok tak na Den vítězství míří Moskvy nejenom vojáci a veteráni, ale také nejvyšší politici z celého Ruska i ciziny.

„Vždy byl, je a bude nejposvátnějším pro každou rodinu, pro celou naši zem,“ řekl na loňské přehlídce o tomto dni prezident Vladimir Putin.

Rusko se užasle diví, že Poláci nepozvali Putina na vzpomínkovou akci k vypuknutí druhé světové války

Číst článek

Kromě lady Rusko na přehlídce ukáže mimo jiné sedmdesát čtyři letadel a vrtulníků. Tedy přesně tolik, kolik let si Rusko připomíná od konce druhé světové války.

Dál také Rusové předvedou svoje tanky, obrněnce nebo protiletadlové a raketové systémy. Na Rudém náměstí pak bude defilovat ryze ženský a mládežnický útvar.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme