Rusko v Canbeře nepostaví ambasádu u parlamentu. Australská vláda to označila za hrozbu

Rusko nepostaví svou novou ambasádu v Austrálii v blízkosti parlamentu v hlavním městě Canberra. Australský nejvyšší soud totiž podle agentury AP zamítl jeho žádost o vydání soudního příkazu v této záležitosti. Australská vláda tvrdí, že ruské velvyslanectví v těsné blízkosti sídla zákonodárného sboru by bylo hrozbou pro národní bezpečnost.

Canberra (Aktualizováno: 12:46 26. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo, kde mělo stát nové ruské velvyslanectví v australské Canbeře

Místo, kde mělo stát nové ruské velvyslanectví v australské Canbeře | Foto: Tracey Nearmy | Zdroj: Reuters

Kabinet premiéra Anthonyho Albaneseho proto tento měsíc předložil návrh zákona, který umožňuje ukončit Rusku nájem pozemku, na němž mělo velvyslanectví vzniknout. Obě komory australského parlamentu návrh schválily jen několik hodin poté.

Moskva to označila za projev nepřátelství a rusofobní hysterie. Rusko se také obrátilo na australský nejvyšší soud, který ale jeho žádost odmítl jako slabě vyargumentovanou a těžko srozumitelnou.

Minulý týden australská média informovala, že se na pozemku neoprávněně usadil ruský diplomat. Přebýval ve stavební buňce a policie ho vzhledem k diplomatické imunitě nemohla zatknout.

Poté, co v pondělí australský soud rozhodl ve neprospěch Moskvy, diplomat pozemek opustil, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme