Rusko zabavilo majetek italské UniCredit za více než 11 miliard korun. Bance zmrazí i účty a nemovitosti

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy korun). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společnosti ruské plynárenské skupiny Gazprom.

Petrohrad/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

UniCredit banka

Aktiva ruské součásti UniCreditu na konci loňského roku činila 8,67 miliardy eur, snížila se tak z 10,16 miliardy eur na konci roku 2022 | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom.

Evropské banky v Rusku loni zaplatily 800 milionů eur na daních. Je to čtyřikrát víc než před invazí

Číst článek

„Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

Agentura Reuters uvedla, že soud nařídil mimo jiné zmrazit bance účty, nemovitý majetek a rovněž akcie dceřiných firem UniCredit Leasing a UniCredit Garant.

Aktiva ruské součásti UniCreditu na konci loňského roku činila 8,67 miliardy eur (214 miliardy korun), snížila se tak z 10,16 miliardy eur (250,9 miliardy korun) na konci roku 2022. Banka má v zemi zhruba 3100 zaměstnanců a více než 50 poboček.

Soud rozhodl v rámci sporu, ve kterém figuruje dceřiná společnosti skupiny Gazprom, která se zabývá zkapalněným plynem.

Reuters připomíná, že UniCredit poskytla bankovní záruky na společný projekt Gazpromu a německé společnosti Linde, který se neuskutečnil kvůli sankcím zavedeným na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.

‚Zbývá ještě pět miliard korun.‘ Klienti zkrachovalé Sberbank se ještě týden mohou přihlásit o své peníze

Číst článek

UniCredit je po rakouské Raiffeisen Bank International největší evropskou bankou v Rusku. Čelí rostoucímu tlaku ze strany orgánů bankovního dohledu eurozóny, aby své aktivity v Rusku omezila.

Generální ředitel Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné, a že sankce dodržuje. Definitivní odchod bude podle něj obtížné uskutečnit.

V dubnu ruské úřady zkonfiskovaly majetek ruské součásti italské firmy Ariston Thermo Group, což vyvolalo protesty ze strany Říma.

Společnost Ariston působila na ruském trhu od roku 1995, od roku 2005 ve městě Vsevoložsk u Petrohradu funguje její továrna na výrobu bojlerů a dalších ohřívačů vody, uvedl ruský list Kommersant.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme