Tahanice o zadržené ruské žoldáky. Ukrajinci požádají o jejich vydání, Kreml očekává jejich propuštění

Kreml očekává, že 33 ruských občanů zadržovaných v Bělorusku kvůli podezřením z terorismu bude v brzké době propuštěno. Uvedl to v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle něj nebyla dosud zveřejněna jediná informace, která by zavdala důvod k jejich zadržování. Podle Minsku jsou muži ruští žoldnéři, kteří měli zemi před volbami destabilizovat.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

„Bezdůvodné zadržování ruských občanů není v souladu se spojeneckými vztahy mezi Ruskem a Běloruskem, naléhá Kreml na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. | Zdroj: Reuters

„Doufáme, ba jsme přesvědčeni, že se naši běloruští kolegové s tímto incidentem v co nejkratší době vypořádají a ruské občany propustí,“ citovala Peskova agentura TASS. „Bezdůvodné zadržování ruských občanů,“ dodal kremelský mluvčí, „vůbec není v souladu se spojeneckými vztahy“ mezi Ruskem a Běloruskem.

Jak skončí běloruské volby? Protesty mohou být utopeny v krvi, hrozí i odložení hlasování, míní expert

Číst článek

Běloruští vyšetřovatelé spojují případ se dvěma již několik týdnů uvězněnými domácími oponenty autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, Mikalajem Statkevičem a Sjarhejem Cichanouským, kteří prý společně s údajnými žoldnéři hodlali vyvolat „masové nepokoje“ před prezidentskými volbami naplánovanými na 9. srpna.

Ve volbách kandiduje Cichanouského manželka Svjatlana, která je považována za hlavní soupeřku Lukašenka v nadcházejícím volebním klání. Jakoukoliv souvislost mezi středečním zatýkáním a jejím uvězněným manželem odmítla. Na jejím čtvrtečním mítinku se podle médií sešlo nezvykle velké množství lidí, jejichž počet pozorovatelé odhadli na 25 000.

Vměšování do voleb

Podle běloruských úřadů je v zemi stále až 200 ruských žoldáků, které hledají příslušníci bezpečnostních sil. Podle běloruských státních sdělovacích prostředků zadržení pracovali pro takzvanou Vagnerovu soukromou vojenskou společnost, válčící v zájmu Moskvy na Ukrajině, v Sýrii, Libyi a jinde. Ruský stát opakovaně popírá, že žoldnéře využívá.

Peskov v pátek potvrdil čtvrteční vyjádření ruského velvyslance v Bělorusku, že pro zadržené Rusy bylo Bělorusko jen tranzitní zemí na cestě do třetího státu, kde měli pracovat jako ostraha. Nyní dodal, že z Minska měli namířeno do tureckého Istanbulu.

Moskva podle Peskova nemá zájem vměšovat se do volební kampaně v Bělorusku.

„Počítáme s tím, že volby proběhnou úspěšně a že budou odpovídat všem zásadám a normám svobodného projevu vůle,“ dodal Putinův mluvčí.

Bělorusko podezírá 30 zadržených ruských žoldnéřů, že před volbami chystali teroristické činy

Číst článek

Spojitost s Donbasem

Běloruské ministerstvo zahraničí v pátek předalo ruské straně nótu s žádostí o vysvětlení situace na hraničních přechodech, kde vznikly kolony aut a kamionů, protože podle médií ruští pohraničníci začali v obou směrech zaznamenávat osobní údaje Bělorusů. Jeden z pohraničníků podle serveru Tut.by uvedl, že se tak děje od pátečního dopoledne na pokyn ruské vlády.

Minsk v pátek zároveň předal seznam zadržovaných Rusů ukrajinským úřadům, které požádal o prověrku jejich trestné činnosti a účasti v bojových operacích na východě Ukrajiny. Ukrajinská generální prokuratura v pátek podle agentury Interfax-Ukrajina uvedla, že požádá o vydání 28 zadržených žoldnéřů, z nichž devět má ukrajinské občanství, kvůli podezření, že byly členy teroristických organizací - tedy bojovali po boku proruských separatistů v Donbasu na východě země, kde od jara 2014 ukrajinští vojáci válčí s povstalci podporovanými Ruskem. Ve čtvrtek se uvádělo, že Kyjev chce kvůli tomu 14 z 33 zatčených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme