Putin čelí kritice svých podporovatelů kvůli ukrajinské protiofenzivě, chtějí lepší informace

Ruský prezident Vladimir Putin čelí nejenom ukrajinské protiofenzivě v Charkovské oblasti, odkud se urychleně stahují ruské jednotky, ale i kritice od svých největších podporovatelů, píše list The New York Times. Proruské kanály na telegramu v posledních dnech opakovaně kritizují Kreml, který podle nich místo pomoci na frontě organizuje pompézní oslavy v Moskvě nebo jednoduše neinformuje o svých selháních na bojišti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir putin na oslavách dne námořnictva v Petrohradu

Ruský prezident Vladimir putin na oslavách dne námořnictva v Petrohradu | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Rozčílení proruských bloggerů ukázalo, že i když Putin úspěšně vymýtil takřka celou liberální a prodemokratickou opozici na domácí scéně, stále mu hrozí kritika od konzervativního křídla, píše The New York Times.

Ukrajinská protiofenziva dál postupuje, ruská armáda utrpěla ztráty v oblasti Charkova

Číst článek

Ukrajina v posledních dnech zahájila protiofenzivu na severovýchodě země v Charkovské oblasti, kde podle pozorovatelů postupuje mílovými kroky.

V sobotu Kyjev oznámil vstup do Kupjansku a bojuje se i o Izjum. Obě města jsou pro Rusko strategicky významná a prochází přes ně zásobovací linie pro frontu na Donbasu.

„Většina z proruských bloggerů je v šoku a nemysleli si, že by k tomu mohlo dojít,“ uvedl Dmitrij Kuzněc ze serveru Meduza. „Myslím si, že je většina z nich doopravdy naštvaná,“ dodal.

Hojně sledovaní proruští bloggeři na telegramu, který na rozdíl od facebooku či instagramu funguje v Rusku bez omezení, podporují oficiální postoj Kremlu, podle kterého ruští vojáci na Ukrajině bojují proti „nacistům“.

‚Přestanou věřit vládě‘

Někteří bloggeři - často působící na bojišti s ruskými vojáky - ale poskytují podrobnější a podle analytiků i přesnější informace o situaci na frontě než ruské úřady. Ruské ministerstvo obrany podle proruských kanálů Ukrajince podceňuje a neinformuje o selhání svých jednotek.

Členky ruské kapely Pussy Riot na koncertě v Praze podpořily bojující Ukrajinu

Číst článek

Pokud bude ruská armáda zlehčovat své neúspěchy, Rusové „přestanou věřit ministerstvu obrany, a brzy i celé vládě,“ řekl svým 2,3 milionu sledujících jeden z bloggerů Jurij Podoljaka.

Obzvlášť hlasitou kritiku na sítích si vyžádalo Putinovo sobotní otevření nového ruského kola v Moskvě.

Zpravodajství státních ruských médií bylo v ostrém kontrastu s informacemi na telegramu, kde se na ukrajinských i proruských kanálech objevovaly zprávy o rychlém postupu Kyjeva v Charkovské oblasti a úprku ruských jednotek z okupovaného území.

„Pro lidi je důležité, aby si dokázali odpočinout s rodinou a přáteli,“ říkal mezitím Putin v Moskvě k otevření 140 metrů velké „jedinečné“ atrakce.

Ruský informační prostor

„Uspořádali svátek za miliardy,“ napsal v sobotu jeden proruský blogger v široce sdíleném příspěvku.

Proruští Ukrajinci ve vedení okupovaných území čelí čím dál více útokům, zájem o pozice tak klesá

Číst článek

„Armáda nemá žádné termokamery, žádné neprůstřelné vesty, žádné průzkumné vybavení, žádné lékárničky,“ rozčiloval se blogger a podotkl, že současná situace na frontě je pro ruské síly selháním.

Kvůli neschopnosti ruského ministerstva obrany přiznat selhání „se hroutí ruský informační prostor“, napsal v nedělní zprávě americký Institut pro studium války.

Oficiální média nabízejí Rusům širokou škálu zmatených vysvětlení situace na frontě, například že ruské síly bojují proti celému „kolektivnímu Západu“, nebo zlehčují význam Ukrajinou narušených zásobovacích linií.

Institut se také zmiňuje o odporu proruských bloggerů a ruských nacionalistů ve světle současného vojenského úspěchu Ukrajiny. Mlčení ruského ministerstva obrany je „zradou vojáků, kteří bojovali a stále bojují“ na Ukrajině, napsal jeden z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme