Rusko bude dále spolupracovat s NATO v Afghánistánu

Rusko a NATO vylaďují vztahy před nadcházejícím společným lisabonským summitem. Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen během návštěvy Moskvy potvrdil, že Rusko se i nadále zapojí do operací NATO v Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Rasmussen a ruský prezident Medveděv při schůzce v Kremlu

Generální tajemník NATO Rasmussen a ruský prezident Medveděv při schůzce v Kremlu | Zdroj: ČTK

Ruská účast v Afghánistánu se však netýká bojových akcí. Jediným zásahem Moskvy, který má s vojenskými operacemi něco společného, je středeční schválení prodeje transportních vrtulníků MI-17, které mohou být použity v Afghánistánu jako bojové zbraně.

Ruské jednotky se jinak zapojují pouze v boji proti výrobě a distribuci drog. Minulý týden spolu s americkými zlikvidovaly několik velkých afghánských laboratoří na výrobu drog. Zásah byl vůbec první podobnou společnou operací Ruska a Severoatlantické aliance v regionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová informuje posluchače Rádia Česko o moskevské návštěvě generálního tajemníka NATO Rasmussena

Zájem Ruska o protidrogové operace v Afghánistánu je velký, protože příliv levného heroinu z Afghánistánu přes střední Asii způsobuje v Rusku velké problémy.

Podle Rasmussena jsou protidrogové operace v souladu s mandátem OSN a budou pokračovat.

Afghánský prezident Hamíd Karzaí proti přítomnosti ruských jednotek v zemi protestoval a označil ji za porušení suverenity vlastní země. Celá záležitost je citlivá vzhledem k sovětské okupaci Afghánistánu v roce 1979, která skončila o deset let později stažením sovětských vojáků ze země.

NATO nabízí Rusku strategické partnerství

Rasmussen prohlásil, že chystaný summit NATO v Lisabonu chce pohřbít kostlivce z minula. Konkrétně to znamená, že po velkém ochlazení vztahů s Ruskem po ruském zásahu v Gruzii chce nyní pozvednout vzájemné vztahy na vyšší úroveň a zapojit Rusko do nové verze takzvaného protiraketového deštníku.

Generální tajemník NATO tuto nabídku nazývá skutečným strategickým partnerstvím, Moskva je však k projektu stále podezřívavá. Ruský prezident Medveděv namítnul, že nejdříve chce vědět o projektu více.

Lenka Kabrhelová, Martina Mašková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme