Rusko bude mít vojenskou základnu v Abcházii

Rusko a Abcházie podepsaly dohodu o zřízení ruské vojenské základny v této separatistické provincii, která se odtrhla od Gruzie. Dohoda má platit 49 let s možností automatického prodlužování o další období po 15 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Dohoda o rozmístění ruských vojsk v Gudautě byla oficiálně uzavřena v září. K dnešnímu podpisu došlo po schůzce ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a jeho abcházského protějšku Sergeje Bagapše.

Rusko uznalo nezávislost Abcházie po předloňské válce s Gruzií o další gruzínskou separatistickou provincii, Jižní Osetii. Tbilisi označuje ruskou vojenskou přítomnost v obou oblastech za okupaci pětiny gruzínského území.

Rusko mělo v regionu své vojáky už před konfliktem s Gruzií, ale označovalo je za "mírové síly". Podle ruských zdrojů má být na základně 1.700 vojáků. Rusko má už teď v oblasti přes 3.000 vojáků.

Marika Táborská, Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme