Rusko bude opět vyznamenávat hrdiny práce, rozhodl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin chce obnovit titul hrdina práce. Ocenění pro nejzdatnější pracovníky zavedl Stalin už v roce 1927, zrušeno bylo v 90. letech. Zahraniční agentury Putinovo rozhodnutí označují za další úlitbu velké části společnosti, tesknící po sovětských časech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putinovo deváté Poselství v kariéře prezidenta | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Po druhé světové válce se název titulu změnil na "hrdina socialistické práce" a ze SSSR se rozšířil i do ostatních komunistických zemí včetně Československa.

Není to poprvé, kdy se v Rusku mluví o jeho vzkříšení. Například podle průzkumu veřejného mínění z loňského listopadu jsou pro obnovu pracovních vyznamenání více než dvě třetiny ruských obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Vladimira Putina znovu zavést titul hrdina práce uvedl do souvislostí komentátor Libor Dvořák

„Současné Rusko samozřejmě není Sovětský svaz, ale spousta rituálů a tradic přetrvává. A přesně do této kategorie hrdinové práce patří,“ vysvětluje Putinův krok komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Putin se už nejednou zasazoval o návrat Rusů do historie k věcem, na které můžou být hrdí i z dob Sovětského svazu. Tedy z éry, kdy to sice v jejich zemi nebylo nijak slavné s demokracií nebo ekonomikou, ale kdy měla země ve světě respekt jako jedna ze supervelmocí a lidé měli relativní sociální jistoty.

Do stejné kategorie jako hrdinové práce patří i další Putinovy návrhy, například znovuzavedení uniforem na školách nebo návrat branné výchovy do učebních osnov.

„Jde především o snahu nepříliš snadný život Rusů jistým způsobem ritualizovat. Tohle plně sovětský rukopis a musíme si uvědomit, že Vladimir Putin mí k těmto společensko-politickým výpůjčkám odjakživa velmi blízko,“ připomíná Libor Dvořák.

Ruský prezident se ale k návratu titulu hrdina práce takto jasně vyjádřil až nyní. Oznámil, že ještě dnes zadá úkoly, které povedou k opětnému oživení ocenění.

Dana Votýpková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme