Rusko budou muset opustit stovky amerických diplomatů, oznámil prezident Putin

Rusko bude muset opustit 755 amerických diplomatů, oznámil ve státní televizi prezident Vladimir Putin. Jde o odvetu za čtvrteční schválení dalších protiruských sankcí. Stovky Američanů budou muset Rusko opustit do konce srpna.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 6:52 31. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

První zprávy o vynucené redukci diplomatického sboru se objevily už v pátek, kdy odvetu za sankce naznačilo ruské ministerstvo zahraničí. Nebylo ovšem jasné, kolika lidí se dotkne. Nejmenovaný zdroj nicméně agentuře Interfax řekl, že půjde o stovky lidí. To nyní potvrdil sám šéf Kremlu.

„Pokud jde o další možná opatření nebo o to, zda je to hodně nebo málo, pak z hlediska práce diplomatického úřadu je to jistě citelné. Protože v Rusku pracovalo a dosud pracuje více než tisíc pracovníků - diplomatů a technického personálu - a 755 z nich teď bude muset svou práci v Ruské federaci ukončit. To je citelné,“ uvedl Putin.

Ruská odplata. Američané musí snížit stavy na ambasádě v Moskvě, přijdou o rekreační areál

Číst článek

Opatření s dotkne diplomatů a dalších pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě a konzulátů v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku.

Zákon o sankcích ve čtvrtek schválil Kongres, prezident o den později oznámil, že ho podepíše.

Jak již dříve napsala agentura AP, nové sankce mají Rusko potrestat za jeho údajné zásahy do loňských amerických prezidentských voleb a za vojenskou agresi na Ukrajině a v Sýrii. Restrikce přitom postihují klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřují již platná omezení.

Důležitou součástí zákona je navíc ustanovení, které brání hlavě státu sankce zmírnit či zrušit bez souhlasu Kongresu.

Politováníhodný požadavek

Bílý dům ani ministerstvo zahraničí Putinovo rozhodnutí oficiálně nekomentovaly, ale americká média anonymně citují vysoce postaveného ministerského úředníka, který Putinův požadavek potvrdil a považuje ho za politováníhodný a nemístný. Američané teď podle tohoto nejmenovaného zdroje posuzují dopady ruského nařízení a zvažují, jak odpovědět.

Podle posledních dostupných čísel z roku 2013 čítala americká mise v Rusku asi 1200 osob, zhruba tři čtvrtiny ale tvořili ruští techničtí zaměstnanci, na které tak omezení také výrazně dopadne. Deník Washington Post označuje ruskou akci za nejrozsáhlejší vynucenou redukci americké diplomacie v Rusku od komunistické revoluce před 100 lety.

miz, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme