Ruská velvyslankyně pohrozila Bulharsku uzavřením ambasády, pokud neodvolá vyhoštění diplomatů

Ruská velvyslankyně v Sofii Eleonora Mitrofanovová pohrozila uzavřením ambasády, pokud Bulharsko bude trvat na vyhoštění 70 ruských diplomatů a zaměstnanců úřadu. Uvedlo to bulharské ministerstvo zahraničí po jednání s diplomatkou. Bulharský premiér Kiril Petkov dal najevo, že na rozhodnutí nic měnit nebude, a po velvyslankyni chce, aby svá slova odvolala. Na změnu postoje dalo Rusko Bulharsku čas do pátečního poledne, uvedla agentura Reuters.

Sofia Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanova

Ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanova | Foto: Georgi Paleykov | Zdroj: Reuters

Ruská velvyslankyně vyzvala bulharské ministerstvo zahraničí, aby vyhoštění skupiny odvolalo. Pokud se tak nestane, Mitrofanovová požádá Moskvu, aby zvážila uzavření ruského velvyslanectví v Sofii. Mitrofanovová již dříve označila úterní rozhodnutí Bulharska za „bezprecedentní nepřátelský krok“.

„Žádáme velvyslanectví Ruské federace, aby stáhlo dnes zaslanou nótu,“ uvedl premiér Petkov. Podle něj je nutné ponechat otevřené komunikační kanály mezi oběma zeměmi.

Bulharská vláda vyhostila 70 ruských diplomatů za špionáž. Část populace je ale stále na straně Ruska

Číst článek

Petkov také poukázal, že by po vyhoštění na ruském velvyslanectví v Sofii pracovalo přes 40 lidí, zatímco Bulharsko má na své ambasádě v Moskvě pouze 12 diplomatů a zaměstnanců.

Úterní rozhodnutí patří k nepočetnějším vyhoštění diplomatů z Bulharska za poslední desetiletí. Vláda premiéra Petkova, která po hlasování o nedůvěře vládne v demisi, ho odůvodnila zprávami tajných služeb, podle kterých zmínění diplomaté vykonávali v zemi rozvědné aktivity.

Rozhodnutí ale prohloubilo krizi ve vládní koalici, protože ho odmítla Bulharská socialistická strana, která zastává proruská stanoviska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme