Rusko by mělo uvažovat o členství ve Východním partnerství, míní Zeman

Ruská federace by podle českého prezidenta Miloše Zemana měla uvažovat o členství ve Východním partnerství. Zeman to řekl v Rize v krátkém rozhovoru pro Český rozhlas. Rusko se na projekt těsnější spolupráce Evropské unie a postsovětských republik, stejně jako na summit Východního partnerství, který se právě koná v lotyšské metropoli, dívá s nelibostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a jeho lotyšský protějšek Andris Bērziņš na summitu Východního partnerství v Rize | Zdroj: Reuters

Včera jste se setkal s předsedou Evropské komise panem Junckerem, o čem jste spolu mluvili?

Jednak jsem podpořil jeho investiční balíček, protože to pokládám za dobrou věc, a na druhé straně jsem se kriticky vyjádřil k myšlence evropských kvót pro imigranty. No a dohodli jsme se, že v diskusi budeme pokračovat, pozval jsem Jeana-Clauda Junckera do Prahy, slíbil, že brzy přijede, takže se těším na další setkání.

Prezident Zeman odmítl na summitu Východního partnerství v Rize imigrační kvóty

Číst článek

Co by mělo podle vás být takovou hlavní zprávou – poselstvím z tohoto summitu?

Podle mého názoru vedle politických deklarací by to měly být konkrétní mechanismy spolupráce, a to jak s těmi zeměmi, které mají uzavřeny asociační dohody, tak ale i s těmi, které je nemají. Jsou projekty, jako je například nová hedvábná stezka, které mají nadevropský charakter a o kterých bychom mohli diskutovat například s Ázerbájdžánem. A takových projektů je samozřejmě hodně.

Rusko nevnímá ten projekt Východního partnerství pozitivně, nelíbí se mu to. Máte pro to pochopení?

Já si myslím, že Rusko by mělo uvažovat o tom stát se členem Východního partnerství. Prezident Komorowski mi říkal, že se mu to dokonce nabízelo a Rusko to tehdy odmítlo. Možná že teď toho trochu lituje.

Východní partnerství | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme