Rusko chce obnovit debatu o pražských bytech, navrhlo to českému velvyslanci v Moskvě

Ruské ministerstvo zahraničí navrhlo českému velvyslanci v Moskvě uspořádat co nejdříve nové kolo konzultací o problémech kolem nájmu nemovitostí v Praze. Napsala to v úterý agentura TASS s odvoláním na komentář ministerstva zveřejněný v Moskvě. S velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou ruští diplomaté o problému hovořili už minulý týden ve středu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ambasáda v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Podle zpráv českého tisku je důvodem diplomatického sporu ruské nakládání s byty v Praze, které Česko vlastní a ruská ambasáda je na základě mezivládních dohod využívá. Podle serveru Deník N by velvyslanectví mělo využívat byty pro své diplomaty, ale v rozporu s dohodami je pronajímá třetím osobám.

Ministerstvo zahraničí si kvůli kauze pronájmu bytů předvolalo velvyslance Ruska. Má zjednat nápravu

Číst článek

„V návaznosti na dřívější rozhovor ruská strana velvyslanci sdělila, že má nadále zájem o nalezení vzájemně přijatelných řešení,“ citoval TASS z komentáře ruského ministerstva. „S tímto cílem navrhla (českým) kolegům uspořádat co nejdříve další kolo konzultací,“ uvedla ruská agentura.

‚Umělá mediální kampaň‘

Ruské ministerstvo zároveň upozornilo na „umělou mediální kampaň“ a blíže neurčené „unáhlené jednostranné kroky“, které údajně kolem problému nemovitostí vznikají. Naznačilo, že problémy jsou i kolem českého majetku v Rusku.

„S politováním konstatujeme, že některá česká média dál vyostřují napětí kolem řady nemovitých objektů v Praze využívaných ruskou stranou. Vzniká dojem, že se z tohoto tématu snaží vytvořit problém ovlivňující atmosféru vztahů mezi našimi zeměmi,“ konstatuje se v prohlášení.

Vyvoláváte nezdravou atmosféru, vzkázala Moskva do Prahy kvůli kauze pronájmu bytů ruskou ambasádou

Číst článek

„Doufáme ve věcný, profesionální přístup našich partnerů v Praze. Tím spíš, že existují otázky ve vztahu k českému majetku v Rusku,“ konstatuje ruské prohlášení bez dalších podrobností.

Ve středu ruské ministerstvo zahraničí upozornilo českého velvyslance Pivoňku na údajně bezdůvodná nařčení, která se šíří kolem nemovitostí, jež ruská ambasáda v Praze využívá. V České republice se podle ruských diplomatů kolem tohoto tématu „vyvolává nezdravá atmosféra“.

Následující den byl na české ministerstvo předvolán ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. Náměstek Martin Smolek ruského diplomata upozornil „na závažné problémy v některých nemovitostech“ a požádal o urychlenou nápravu. „Doporučil, aby ruská strana vyřešila tyto záležitosti v souladu s diplomatickými zvyklostmi,“ řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme