Rusko čelí kritice za vypovězení zpravodaje britského listu

Na adresu ruské diplomacie i úřadů prší protesty ze všech stran, nejvíc ovšem z Británie. Důvodem je osud moskevského zpravodaje britského listu Guardian Luka Hardinga. Ruské úřady novináře bez vysvětlení nepustily do země, když se po dvou měsících vracel do Moskvy z Londýna. Scénář podle mnohých připomíná praktiky z dob studené války. Sám novinář podle svých slov nemá pochyby, že jeho vypovězení ze země je trestem za jeho práci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Ruské úřady o konkrétních důvodech anulování víza zpravodaji listu Guardian mlčí, sám Luke Harding má za to, že klíčovou roli v jeho nuceném odchodu z Moskvy sehrála WikiLeaks, respektive odhalení zveřejněná stejnojmennou internetovou stránkou, o nichž britský list obšírně informoval, o souvislostech s Ruskem pak právě jeho moskevský zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž moskevské zpravodajky Českého rozhlasu Lenky Kabrhelové o vyhoštění britského novináře z Ruska

„Uveřejněné materiály jsou pro Rusko velmi nepříjemné, depeše vysoce postavených diplomatů v zásadě potvrzují nejen obrovskou korupci v Rusku, o které stejně všichni vědí, ale hlavně skutečnost, že nejdůležitější lidé v Kremlu jsou do praktik osobně zapleteni a Rusko je ve své podstatě mafiánský stát,“ říká Luke Harding, kterého ruské úřady deportovaly ze země o víkendu, když se po dvou měsících vracel z Londýna do Moskvy.

Pohraniční služba mu, jak líčí, bez vysvětlení odepřela po příletu vstup do země. Úředník na pasové kontrole mu řekl, že ‚Rusko je pro něj uzavřeno‘, odvedl ho do deportační cely, kde novinář strávil zhruba 45 minut. Potom ho letištní personál posadil na stejné letadlo a poslal zpátky do Londýna.

Britské úřady požádaly ruské ministerstvo zahraničí o oficiální vysvětlení. To tvrdí, že zpravodaj porušil pravidla pro novináře a pakliže si dá do pořádku akreditaci, může se do Moskvy vrátit. Jak ale s odvoláním na zdroje zevnitř ruské administrativy uvádějí agentury, Luke Harding se ocitnul na seznamu osob, které mají zakázán vstup do země kvůli údajnému porušení předpisů na Severním Kavkaze. Zpravodaj měl během jedné z cest do neklidného regionu vstoupit bez povolení na území, kde bezpečnostní síly prováděly protiteroristickou operaci.

Proti postupu ruských úřadů se zvednul protest doma i v zahraničí. Deník Guardian označil krok za znepokojující a upozornil na možné důsledky pro svobodu tisku. Před dlouhodobými šrámy na pověsti Ruska varují také ruští novináři a aktivisté nevládních organizací.

S nimi souhlasí i Luke Gardiny: „Podobné kroky v konečném efektu samozřejmě Kreml poškozují, v Moskvě se s takovými praktikami setkalo mnoho zpravodajů, ale to bylo za dob SSSR! Tahle sovětská taktika jen ukazuje, že Kreml je velmi nervózní z toho, co se bude v zemi dít, jak dopadnou letošní parlamentní volby a prezidentské volby napřesrok. A jak to zahýbe politickými, osobními i finančními zájmy nejvýše postavených lidí v establishmentu,“ soudí britský novinář Luke Harding.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme