Ruský cenzurní úřad zpomalil rychlost sociální sítě Twitter. Viní ji ze zakázaného obsahu

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor dnes oznámil omezení sociální sítě Twitter v zemi. Učiní tak zpomalením rychlosti této platformy, které se týká všech mobilních zařízení a poloviny stolních počítačů, informují ruská média. Zástupce úřadu později prohlásil, že omezení budou mít vliv pouze na videa a fotografie na twitteru. Roskomnadzor viní síť z toho, že ze svých stránek opakovaně neodstranila zakázaný obsah, jak jí ukládá ruský zákon.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 11:51 10. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zpomalil rychlost Twitteru | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„S cílem chránit ruské občany a přimět internetovou službu, aby dodržovala právní předpisy na území Ruské federace, byla v případě twitteru počínaje 10. březnem 2021 přijata centralizovaná opatření. Jde o počáteční zpomalení služby v souladu s předpisy. Zpomalení bude provedeno na 100 procentech mobilních zařízení a na 50 procentech stacionárních zařízení,“ cituje vyjádření Roskomnadzoru ruská tisková agentura TASS.

Kreml pošle Navalného na dlouho do vězení, aby přestal být lídrem, odhaduje ruský novinář Eggert

Číst článek

Zástupce šéfa Roskomnadzoru Vadim Subbotin později podle agentury Interfax v televizní stanici Rossija-24 uvedl, že snížená rychlost twitteru bude mít dopad na videa a fotografie na sociální sít, nikoliv na psaný obsah. Restrikce budou platit tak dlouho, dokud twitter nestáhne veškerý zakázaný obsah, prohlásil Subbotin.

Server The Moscow Times podotkl, že v tuto chvíli není jasné, zda už opatření začalo platit, nicméně podle serveru DownDetector uživatelé twitteru v Rusku „mohou mít v současné době problémy“.

Ruská média ve středu rovněž informovala o problémech s dostupností některých internetových stránek vládních úřadů - včetně webu Kremlu, ruského parlamentu a také samotného Roskomnadzoru. Státní telekomunikační společnost Rostelecom nicméně odmítla, že by problém souvisel se zpomalením twitteru, jako důvod uvádí chybu zařízení, píše Reuters.

Roskomnadzor viní twitter z toho, že se na jeho stránkách nachází více než 3000 příspěvků se zakázaným obsahem. Mezi ně cenzurní úřad počítá například informace o sebevraždách, dětské pornografii nebo drogách. Úřad kvůli tomu platformě už dříve pohrozil pokutami. Pokud twitter informace neodstraní, síti hrozí i její kompletní zablokování v Rusku, varoval úřad.

Spojitost s Navalným

Twitter se zatím k opatřením nevyjádřil, podotkla agentura Reuters, která zároveň připomněla, že americké sociální sítě, včetně twitteru, využívají v Rusku rádi příznivci opozičního předáka Alexeje Navalného, jehož nedávné uvěznění vyvolalo protesty v řadě ruských měst.

FBI s pomocí české policie rozkryla síť hackerů. Dva Ukrajinci, kteří prali špinavé peníze, už jsou v USA

Číst článek

Středeční krok přichází v době rostoucího napětí kolem západních sociálních sítí v Rusku, které Moskva viní z toho, že nedodržují ruské zákony a diskriminují ruská média. Úřady se proto už nějakou dobu snaží působení sociálních sítí a provozovatelů internetových stránek v zemi regulovat.

Pokuty pro sociální sítě

Ruští zákonodárci nedávno schválili zákony, které Roskomnadzoru mimo jiné dávají právo částečně či úplně blokovat internetové platformy, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či „diskriminace ruských médií“. Rusko zároveň zvýšilo pokuty pro sociální sítě a webové stránky, pokud „poruší práva ruských občanů na internetu, a to včetně cenzury ruských médií“.

Současně zákonodárci uložili sociálním sítím, aby se zbavovaly nezákonného obsahu, včetně informací vyjadřujících „neúctu ke státu“ či výzvy k nepovoleným protestům. Moskvě se rovněž nelíbí, že se twitter před časem uchýlil k označování některých médií jako „médií spjatých se státem“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme