Ruské letectvo a námořnictvo mělo u Černého moře společné cvičení. Připravovalo se na ‚nepřátelský útok‘

V době vyhrocených sporů s Ukrajinou uskutečnilo ruské letectvo a námořnictvo společné cvičení v Černém moři, jehož cílem byl nácvik obrany před „nepřátelským útokem“. S odvoláním na sdělení ruské černomořské flotily o tom informovala agentura DPA. Rusko kvůli manévrům uzavřelo rozsáhlý námořní i vzdušný prostor v blízkosti poloostrova Krym.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli manévrům Rusko již dříve uzavřelo část námořního a také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu | Zdroj: ČTK / AP

Situace na východě Ukrajiny se v poslední době dramatizuje. Kyjev a povstalci se navzájem obviňují z porušování klidu zbraní a čím dál častějších potyček. Moskva vyslala k hranicím desítky tisíc vojáků. Na jihu a východě země soustřeďuje jednotky i Ukrajina. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Rusko koncentrovalo v oblasti větší síly než před sedmi lety, kdy anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Podle něj bude mít Rusko u hranic s Ukrajinou brzy přes 120 000 vojáků.

Na hranicích s Ukrajinou bude až 120 tisíc ruských vojáků, varuje tamní ministr. Nové sankce nečeká

Číst článek

Moskva o přesunech jednotek, které znepokojují i západní země, tvrdí, že jde o vojenské cvičení, jenž za několik týdnů skončí. Ministr obrany Sergej Šojgu obvinil Kyjev, že se snaží záměrně destabilizovat situaci v Donbasu.

Úterní manévry, jichž se účastnily letouny Su-25SM3, měly simulovat obranu před leteckým útokem za pomoci rušiček elektronických systémů i konvenční protiletecké obrany. Na Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym bylo přesunuto více než 50 ruských bojových letounů.

Kvůli manévrům Rusko již dříve uzavřelo část námořního a také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Interfax uvedl, že přechodné omezení letecké dopravy je obvyklou praxí na celém světě. Civilní nákladní lodě mají právo uzavřeným prostorem proplouvat i nadále.

Minulý týden cvičily v Černém moři také ukrajinské válečné lodi s plavidly rumunského námořnictva. V únoru uspořádal Kyjev námořní manévry také s USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme