‚Budeme čekat na reakci.‘ Důsledky ruského seznamu nepřátelských zemí zatím české úřady neznají

Tuzemské úřady stále nemají jasno v tom, co konkrétně přinese rozhodnutí Ruska zařadit Česko na seznam nepřátelských zemí. Ministerstvo zahraničí už v pátek krok Moskvy odsoudilo. Považuje ho za porušení mezinárodního práva a další vyhrocení už tak napjatých vztahů s Ruskem. Podporu Čechům mezitím vyjádřil i předseda Evropské rady Charles Michel.

Praha/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka | Foto: Mikhail Tereshchenko | Zdroj: Reuters/TASS

Michel na twitteru napsal, že tak Rusko jen dál podkopává vzájemné vztahy s Českem.

„Rozhodnutí ruské vlády (...) je dalším vyhrocením situace a podrývá diplomatické vztahy. Snahy o rozdělení EU jsou marné. Plná solidarita s Českou republikou. Vyzýváme Rusko, aby plně respektovalo Vídeňskou úmluvu (o diplomatických stycích).“

The Russian government’s decision on ‘states committing unfriendly acts’ is another escalatory step & undermines diplomatic relations

Efforts to divide the EU are in vain. Full solidarity with Czech Republic @Andrej Babiš

We call on Russia to fully respect the Vienna Convention

21:49 – 14. 05. 2021

119 470

Jak se dosud poslední diplomatický tah Moskvy promítne na vzájemné budoucnosti obou zemí, si zatím podle českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňky nikdo netroufá odhadovat.

„Budeme čekat na tu ruskou reakci. Oni by nám měli v podstatě vysvětlit, co to v praktickém fungování ambasády a generálních konzulátů bude do budoucna znamenat,“ upřesnil Pivoňka.

Česko a Spojené státy americké. Rusko sestavilo nový seznam nepřátelských zemí, má pouze dvě položky

Číst článek

Zařazení na seznam přichází po diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem kvůli zapojení ruských agentů GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Obvinění související s vrbětickými explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní, píše ČTK.

Jisté je podle velvyslance zatím jen to, že musí ambasáda do konce května snížit počet svých pracovníků z Ruska na 19. Rozdá tak podle něj 90 výpovědí.

Mezi nepřátelské země zařadila Moskva kromě Česka ještě Spojené státy. Jejich ambasádě v Rusku už ale své podmínky sdělila.

Agentura TASS připomněla, že USA v posledních letech opakovaně zaváděly sankce vůči Rusku, naposledy v polovině letošního dubna.

sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme