‚Chceme vysvětlení cenzurního zásahu.‘ Praha pošle Moskvě nótu kvůli blokování webu Českého rozhlasu

Česko požaduje po Rusku vysvětlení, proč zablokovalo webové stránky Radio Prague International. Jedná se o stanici Českého rozhlasu, která vysílá do zahraničí. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Stránky rozhlasové stanice, která vysílá mimo jiné i v ruštině, nejsou dostupné kvůli 20 let starému článku o Janu Palachovi.

Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) je rozhodnutím ruských úřadů překvapen a nerozumí mu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rusko zablokování stránek odůvodňuje tím, že článek o Palachovi nabádá k sebevraždě. Píše se v něm mimo jiné o Palachově upálení, které proběhlo na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Článek byla na stránkách dostupný od roku 2001.

Moskva zablokovala stránky ruského vysílání Českého rozhlasu. Kvůli článku o Palachovi

Číst článek

Česko situaci řeší i na diplomatické úrovni, upozornila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

„Po ruské straně budeme ve spolupráci s Českým rozhlasem požadovat vysvětlení tohoto absurdního cenzurního zásahu. Diplomatická nóta odejde v nejbližší době a počkáme na oficiální vyjádření ruských úřadů,“ přiblížila.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se k postupu vyjádřil na twitteru. „Rozhodnutím ruských úřadů zablokovat web Radia Prague International jsem překvapen a nerozumím mu. Po ruské straně budeme ve spolupráci s Českým rozhlasem požadovat vysvětlení tohoto absurdního cenzurního zásahu,“ napsal.

Moskva přirovnala českou žádost o kompenzaci za Vrbětice k vyděračství

Číst článek

Šéfredaktorka stanice Klára Stejskalová postup ministerstva přivítala. Iniciativa by podle ní mohla pomoci se složitým jednáním s ruskými úřady.

„Zablokování našich stránek považujeme za bezprecedentní krok. Český rozhlas také požádal ruské úřady o vysvětlení, i když vzhledem k tomu, jakým způsobem se v Rusku zasahuje proti médiím, proti svobodě slova, může jít o složitá jednání. Ale neexistuje žádný racionální důvod, aby byly naše stránky zablokované,“ řekla Stejskalová.

Vztahy obou zemí jsou v poslední době napjaté, a to mimo jiné v návaznosti na kauzu Vrbětice a následné vyhoštění diplomatů. Česká republika od května - společně se Spojenými státy americkými - figuruje na ruském seznamu nepřátelských zemí.

Radio Prague International

  • Stanice Českého rozhlasu (dříve Radio Praha)
  • Vysílá do zahraničí, ne v Česku
  • Je možné ji slyšet v pěti jazycích – angličtině, francouzštině, němčině, španělštině nebo ruštině
  • Cílovou skupinou jsou Češi žijící v zahraničí nebo naopak cizinci žijící v Česku, kteří se chtějí dozvědět o dění v ČR

Jakub Lucký, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme