Rusko chce hlasovat pro palestinskou žádost, zdůrazňuje ale nutnost jednat

Zatímco tisíce Palestinců ze Západního břehu Jordánu demonstrují na podporu žádosti o uznání členství Palestiny v OSN, v sídle organizace v New Yorku vrcholí diplomatické lobbování. Kompromis se pokouší na poslední chvíli zprostředkovat takzvaný blízkovýchodní kvartet ve složení USA, EU, OSN a Rusko. Moskva je ochotná žádost Palestinců podpořit, ale zároveň zdůrazňuje nutnost konzultací a dalších jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci, OSN, žádost

Palestinci, OSN, žádost | Zdroj: ČTK

„Oficiální pozice Ruska je taková, že Moskva už samostatnost Palestiny přiznala před mnoha lety, v roce 1988,“ připomíná Irina Zvjagelská, expertka na Blízký východ z Ruské akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je postoj Ruska k palestinské žádosti, zjišťovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Moskva si je podle ní ale vědoma toho, jak složitá situace vznikne, pokud Palestinci s žádostí v OSN uspějí.

„Moskva uznává právo Palestiny žádat plné členství v OSN. Z druhé strany je ale všem jasné, že sám o sobě tento krok nic nezmění. Palestina by sice získala nový status a s ním přístup do mezinárodních institucí, byl by to ale spíš symbolický akt, který se na životě lidí na Západním břehu Jordánu a v Gaze v podstatě neodrazí. Pokud se Spojené státy rozhodnou žádost vetovat, hrozí rozkol v Radě bezpečnosti i nejednota v blízkovýchodním kvartetu, což si nikdo nepřeje,“ říká Irina Zvjagelská.

Rusko, které při jiných příležitostech společně s Čínou v Radě bezpečnosti použití práva veta zvažovalo či ho využilo, nyní společně s dalšími členy blízkovýchodního kvartetu usiluje o kompromis.

Postoj Moskvy vztahy s Izraelci neohrozí, míní expertka

Irina Zvjagelská je přesvědčena, že Moskva má dobrou vyjednávací pozici ve vztahu k oběma stranám, tedy jak k Palestincům, s nimiž Moskvu pojí dobré vztahy ještě ze sovětských dob, tak vůči Izraeli.

„Rusko se snaží o vyváženou politiku, snaží se zohledňovat zákonné nároky obou stran. Moskva podnikla několik kroků důležitých pro mírový proces, sehrála roli při usmíření palestinských hnutí Hamas a Fatah a tak dále. Je pravda, že se některým izraelským politikům nelíbí postoj Moskvy vůči aktuální palestinské žádosti, ale i v samotném Izraeli nyní sílí hlasy, podle nichž jediným řešením situace jsou mírové rozhovory,“ soudí odbornice z Ruské akademie věd, která je přesvědčena, že se Moskva případného zhoršení vztahů s Izraelem nemusí obávat.

„Vztahy mezi Ruskem a Izraelem nikdy nebyly tak dobré jako teď, máme bezvízový styk, poprvé v historii spolupracujeme v oblasti vojenských technologií. Mezi Moskvou a Tel Avivem funguje čilý politický i obchodní ruch,“ tvrdí Irina Zvjagelská.

I přes výhodnou vyjednávací pozici Ruska se ale kvartetu zatím kompromisu dosáhnout nepodařilo. Mnozí diplomaté přitom varují, že palestinská žádost a následné veto Spojených států v Radě bezpečnosti by mohlo roznítit v blízkovýchodním regionu nové násilí.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme