Rusko chce kvůli situaci v Sýrii brzy posílit svoje námořní síly ve Středozemním moři

Rusko hodlá v nejbližší době kvůli situaci kolem Sýrie posílit své námořní síly ve Středozemním moři. Informovala o tom agentura Interfax. Britské letectvo už přesunulo na Kypr šest stíhacích letounů Typhoon.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křižník

Křižník | Zdroj: Reuters

Opoziční Syrská národní koalice vyzývá Západ k co nejrychlejšímu zahájení vojenské akce proti Damašku. Spojené státy ale zatím o začátku případných omezených útoků nerozhodly.

Francie mezitím uvedla, že upřednostňuje politické řešení syrské krize. Řekl to prezident Francois Hollande.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji kolem Sýrie mluvili Vladimír Votápek, znalec ruské diplomacie a komentáror ČRo Jan Fingerland

Syrská opozice předtím vyzvala západní velmoci k vojenskému zásahu proti Damašku. Washington a jeho spojenci obviňují syrský režim z použití chemických zbraní proti civilistům. Sýrie to popírá.

Zbrojní experti OSN v Sýrii ale zatím nepotvrdili, že u Damašku minulý týden zabíjely chemické látky. Prošetřovat údajné použití chemických zbraní by inspektoři měli do pátku. V sobotu dopoledne by měli Sýrii opustit. Řekl to generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Ještě jsem se nerozhodl, říká Obama k případnému zásahu v Sýrii

Číst článek

Právě přítomnost expertů OSN v Sýrii a potřeba širšího konsensu podle agentury Reuters oddalují případný zahraniční útok proti Damašku. Washington a jeho spojenci prosazují omezený zásah odplatou za údajný chemický útok z minulého týdne. O zásahu má odpoledne debatovat britský parlament.

OSN předtím vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti. Podle mluvčího generálního tajemníka OSN Farhana Haqa je třeba dát šanci míru a diplomacii. Se zásahem nesouhlasí dva stálí členové RB OSN, Rusko a Čína, a také Írán. Nepodpořila ho ani Liga arabských států.

Zvrat poměru sil ve Středozemním moři je nereálný, míní expert

„Očekával bych, že Rusko se za žádných okolností nepřikloní k mezinárodnímu vojenskému zásahu,“ míní Vladimír Votápek, znalec ruské diplomacie a bývalý generální konzul v Petrohradu.

Připomněl, že dosud není jednoznačně jasný viník chemických útoků a není také jasné, co by se stalo v Sýrii po případném útoku.

„Jestliže padne současný vládnoucí režim v Damašku, tak není jasné, co stane se zemí, nejen, kdo v ní bude vládnout, ale jestli se třeba nerozpadne celý Sýrie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Krok Ruska uvedl ve vysílání Radiožurnálu do souvislostí politolog Michael Romancov

Rusko sice posílí svoji vojenskou flotilu ve Středozemním moři, pošle tam protiponorkovou vojenskou loď a raketový křižník, ale Votápek neočekává, že by to vedlo k závažnému konfliktu. „Vyslání vojenské lodi je určitým signálem, gestem. Ale rozhodně nemá Moskva sílu, aby zvrátila poměr sil ve Středozemním moři.

Politolog Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy upozorňuje, že se nejedná o posilování ruské vojenské přítomnosti v pravém slova smyslu.

„Velení ruského námořnictva oznámilo, že se jedná o pravidelnou cirkulaci lodí. Lodě působí v této oblasti vždycky jen po určitou část roku, potom jsou zase střídány jinými. Takže se spíš jedná o tuto záležitost, než že by se jednalo posílení, které by mělo nějakým způsobem odstrašovat Američany nebo kohokoliv jiného,“ uvedl Romancov ve vysílání Radiožurnálu.

Francie se chystá posílit pomoc syrské opozici, prosazuje mírové řešení krize

Číst článek

Mapa možných vojenských cílů v Sýrii | Foto: ČTK

Helena Berková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme