Rusko chce postavit obdobu kalifornského Silicon Valley

Rusko postaví svou obdobu kalifornského Silicon Valley. Projekt vědeckého městečka budoucnosti inicioval ruský prezident Dmitrij Medveděv. V ‚kremelském údolí‘, jak mu říkají ruská média, mají vznikat nejnovější technologie slibující úspěšné komerční uplatnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamrzlá řeka Moskva | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Thomas Glau

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka by se mělo nové ruské vědecké pracoviště věnovat především projektům z oblasti informatiky a nanotechnologií a vzniknout by mělo v městečku Skolskovo nedaleko Moskvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruském projektu mluvil na Rádiu Česko Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu 6.

Ve Skolskovu už nyní působí velmi úspěšná manažerská škola, která by se zřejmě měla stát mozkem celého projektu. Původně bylo vytipováno asi 18 lokalit, kde by kremelské údolí mohlo být vybudováno. Mezi navrhované lokality patřila i univerzitní města jako je například Novosibirsk nebo Petrohrad.

Stavět by se podle Dvořáka mělo začít do čtyř let. Zatím ale není vůbec jisté, jestli se to všechno stihne tak rychle. Jenom projektové práce budou trvat nejméně rok. Kolem Skolkova má navíc také vyrůst nové město pro zaměstnance a vědecký personál. Počítá se vznikem sídliště pro 30 až 40 tisíc lidí. Do první fáze projektu by mělo být investováno přibližně 4 miliardy rublů, což je asi 2,5 miliardy korun.

Lenka Rafaelová, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme