Rusko chce v Arktidě budovat ekonomické zázemí i vojenské základny

Rusko bude mít zřejmě arktického ministra a tedy další federální ministerstvo. Nový úřad by měl spravovat ruskou část Arktidy a severní evropské a sibiřské oblasti země. Jejich obyvatelé tím ale můžou přijít o svá demokratická práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Led v Arktidě

Led v Arktidě | Foto: NASA

Parlamenty chantymansijského, jamalo-něneckého a něneckého autonomního okruhu navrhly Státní dumě zrušit přímé volby gubernátorů okruhů.

Hlavy okruhů by nově měly volit parlamenty na základě návrhu prezidenta. Tím by se posílila prezidentská moc v celém Rusku a oslabila voličská práva lidí, kteří v severních oblastech bydlí.

Všechny oblasti by mělo zastřešit ministerstvo pro rozvoj arktických teritorií, čímž by se zabránilo překrývání různých kompetencí mezi okruhy a oblastmi, které se často nepřekrývají, a ani není jasná mocenská struktura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém ruském arktickém ministrovi a jeho kompetencích mluví moskevský zpravodaj Martin Dorazín

Arktickou oblast pokrývá téměř celý rok sníh a led. Rusko věnuje této oblasti pozornost od dob výzkumu dna severního pólu. Zájem vychází nejenom z geologických průzkumů, ale především Putinovy doktríny. Podle té by si Rusové měli velmi rychle osvojit tato severní území.

Konkrétně jde o koncepci rozvoje Arktidy, budování jak ekonomického zázemí, tak vojenských základen. Na Novosibiřských ostrovech by měla být obnovena ruská vojenská základna.

Podle ruských představitelů se v oblasti nacházejí významné zdroje ropy a plynu, na které by si mohly činit nárok i jiné země. Ruský nárok totiž některé země, které se s ním o Arktidu dělí, zpochybňují.

Mapa ledu v Arktidě k 16. září 2012. foto: NASA | Foto: NASA Images

Navíc Rusko už nějakou dobu pracuje na dalším záboru Arktidy. Především jde o sporný arktický šelf, který je podle ruského právního výkladu výběžkem z ruského 'kontinentu'. V této oblasti jsou velké zásoby ropy a plynu.

V celé arktické oblasti se zásoby nerostného bohatství odhadují na 1,5 bilionu tun. Jen kontinentální šelf, které chce Rusko získat a využívat, obsahuje celou čtvrtinu celosvětových zásob.

Připojením šelfu by se největší stát světa ještě více v arktické oblasti zvětšil – o více než milion čtverečných kilometrů území v Severním ledovém oceánu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme