Rusko chce v Radě bezpečnosti OSN blokovat rezoluci o Sýrii

Rada bezpečnosti OSN hledá dohodu o Sýrii. Spojené státy chtěli rezoluci, která by podpořila požadavky Arabské ligy. Konkrétně, aby se po měsících krvavých nepokojů v Sýrii vyměnila vláda. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová kvůli tomu telefonovala ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

"Shodli se na tom, že se o rezoluci Rady bezpečnosti k Sýrii bude v New Yorku dál jednat," potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Hillary Clintonová volala Sergeji Lavrovovi z paluby letadla cestou do Mnichova, kde se mají setkat na bezpečnostní konferenci.

Na ruské ale také čínské neochotě podpořit silné znění rezoluce zatím snahy amerických diplomatů troskotaly. Rusko odmítá uznat, že Asad krvavě postupuje vůči vlastnímu civilnímu obyvatelstvu. Lavrov v Mnichově dokonce zopakoval, že Asada napadly ozbrojené skupiny, kterým se musel bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace k dění na Mnichovské bezpečnostní konferenci přinesla ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Spojené státy sice nevolají po vojenském zásahu proti vládě prezidenta Asada. Vyzývají ho ale, aby předal moc viceprezidentovi a uklidnil tak situaci.

Rusko vyhrožuje právem veta, Američané ale stále věří, že k dohodě dojde, spolu s Francií a Británií se snažili vyjít Moskvě vstříc. Z rezoluce už byla například vypuštěna pasáž o tom, že pravomoci syrského prezidenta přejdou na viceprezidenta. Moskvě i Pekingu vadí však i samotné odsouzení Assadova režimu a požadavek na stažení armády z civilních oblastí.

Německý ministr zahraničí Westerwelle mezitím apeloval, aby došlo k nějaké dohodě, protože zatímco v Mnichově se diskutuje, v syrských ulicích umírají další lidé. Proto je podle něj nutný co nejrychlejší zásah mezinárodního společenství.

Přes 200 lidí údajně zahynulo v noci na dnešek při útoku syrské armády na město Homs. Informují o tom ochránci lidských práv. Vládní síly podle nich ostřelují město minomety. Pokud se počet obětí potvrdí, půjde zatím o nejkrvavější masakr od počátku jedenáctiměsíčního povstání v zemi.

Sýrie hlásí 217 mrtvých civilistů a útoky na své ambasády ve světě

Číst článek

Zprávy se Sýrie vyvolaly nepokoje i v dalších částech světa. Davy Syřanů vnikly v průběhu noci na syrská velvyslanectví v Londýně, Berlíně a také v Káhiře. Ve Velké Británie policie zatkla asi pět ze 150 účastníků akce.

Na budovu syrského velvyslanectví v Berlíně zaútočila skupina odpůrců režimu Bašára Asada. Než přijela německá policie, ničili obrazy a fotografie syrského prezidenta, částečně zdemolovali i nábytek a ana fasádu budovy nastříkali hesla jako „revoluce a svoboda“. Šlo o skupinu asi 30 lidí, kteří se poté vzdali policii.

Klára Stejskalová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme