Rusko chce vyšetřovat, jestli loď Arctic Sea nevezla tajný materiál

Ruská armáda hodlá prověřit možnost, jestli unesená loď Arctic Sea nevezla na palubě nějaký tajný náklad. Oznámil to náčelník generálního štábu Nikolaj Makarov. Plavidlo, které bylo minulý měsíc údajně uneseno, před týdnem znovu objevily ruské vojenské lodě u západního pobřeží Afriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaná ruská nákladní loď Arctic Sea. | Foto: AFP

Rusko poprvé připustilo, že dosud nevyjasněný příběh zmizelé a znovu objevené lodi Arctic Sea vyvolává řadu otázek. Náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov připustil, že motiv údajného únosu plavidla zůstává nejasný.

Ruští vyšetřovatelé prý proto prověří, zda loď nevezla na palubě také jiný materiál než deklarované dřevo.

Třítýdenní drama unesené a poté osvobozené finské lodi oficiálně skončilo tím, že plavidlo s ruskou posádkou, které přepravovalo z Finska do Alžírska náklad dřeva a uprostřed střežených evropských vod ho unesli piráti, diskrétně vysvobodilo ruské námořnictvo a osm pirátů odvezlo do Moskvy.

Spekulace kolem únosu lodi Arctic Sea

Mnohá světová média ale už dřív tuto verzi zpochybnila. Podle některých spekulací mohla být na palubě tajná zásilka zbraní či dokonce jaderného materiálu, směřujícího na Blízký východ.

Několik ruských deníků tvrdilo, že mezi pilinami a dřevem prý Rusové vezli protiletadlové zbraně pro Írán. Zadržení lodi si proto údajně objednal Izrael, který chce vyzbrojování islámské republiky zabránit.

Ruští činitelé ale jakýkoli zbrojní kontraband rozhodně popřeli a Izrael zase oficiálně odmítl, že za únosem byla jeho tajná služba Mosad. Izraelský tisk ale citoval bezpečnostní činitele, podle kterých by to nebylo poprvé, kdy židovský stát sabotáží zmařil vyzbrojování nepřítele.

Přečtěte si také:
Za únosem lodi Arctic Sea mohla být tajná služba Mosad
Rusko zatklo údajné únosce lodi "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo údajně našlo zmizelou loď "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo dál pátrá po zmizelé nákladní lodi
Ruské námořnictvo pátrá po ztracené nákladní lodi

Lenka Kabrhelová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme