Rusko chce vysvětlit bulharský plán s protiraketovým štítem

Rusko čeká od Bulharska vysvětlení záměru zapojit se do nových plánů Spojených států na vybudování protiraketového štítu v Evropě. Podle ruské agentury Ria Novosti to uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. O tom, že Bulharsko uvažuje o zapojení do protiraketového deštníku, informovali v pátek tamní představitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

Rusko podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova čeká na vysvětlení, které prý Moskvě bylo přislíbeno. Jak s odvoláním na slova šéfa ruské diplomacie uvedla agentura Ria Novosti, ruští přestavitelé už vznesli dotaz k americkým partnerům ve Washingtonu ohledně, jak Sergej Lavrov doslova uvedl, bulharského i rumunského překvapení.

Bukurešť oznámila záměr rozmístit součásti amerického protiraketového štítu na svém území minulý týden. Ruští představitelé poté plány Spojených států znovu ostře kritizovali. Jeden z vysoce postavených ruských armádních představitelů je dokonce označil za přímé ohrožení pro Moskvu.

V září Spojené státy upustily od plánů rozmístit součásti takzvaného protiraketového deštníku v Polsku a České republice, k nimž Rusko také mělo ostré výhrady.

Lenka Kabrhelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme