Rusko chce vyvíjet útočné zbraňové systémy

Rusko chce na americký systém protiraketové obrany zareagovat vyvíjením dalších útočných systémů. Při návštěvě Vladivostoku to prohlásil ruský premiér Vladimir Putin. Podle něj by nové zbrojení mělo zajistit rovnováhu mezi USA a Ruskem. Čeští politici Putinovo vyjádření vnímají spíše jako diplomatickou pohrůžku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Rusko plánuje vyvíjet útočné zbraňové systémy ve snaze zachovat strategickou rovnováhu se Spojenými státy. Během návštěvy Dálného východu to prohlásil ruský premiér Vladimir Putin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Čro Lenka Kabrhelová: Rusko plánuje vyvíjet útočné zbraňové systémy

Putin znovu nastiňoval svůj pohled na protiraketový deštník Spojených států. Ten podle něj vychyluje strategickou rovnováhu a Moskva proto defenzivní sytém USA musí vyvažovat vývojem útočných zbraní.

Sdílení informací

Vladimir Putin zároveň znovu vyzval Washington, aby s Moskvou sdílel veškeré informace o nových plánech a vyjádřil ochotu poskytovat Američanům údaje o ruských útočných zbraních. Oba systémy - útočných a obranných zbraní - podle Putina zajišťují rovnováhu sil.

Dosavadní strategii protiraketové obrany, kterou Rusko odmítalo, a jejíž součástí měly být i základny v České republice a Polsku Spojené státy před několika měsíci přehodnotily. Obranu zaměřenou primárně proti hrozbě íránských raket má nahradit systém spíše proti střelám krátkého a středního doletu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putinovy výroky rozebrali v Ozvěnách dne Lenka Kabrhelová a Alexandr Vondra s Janem Hamáčkem

O potřebě vyvíjet nové zbraňové systémy, aby si Moskva zachovala spolehlivý jaderný štít, hovořil už minulý týden prezident Dmitrij Medveděv. Mělo by se tak dít v souladu s připravovanou novou odzbrojovací dohodou s USA, která má omezit počet strategických útočných zbraní a jaderných hlavic obou velmocí.

Předseda ruské vlády Vladimír Putin na televizní obrazovce | Foto: Tiskový servis ruské vlády

Americký prezident Barack Obama v dubnu na pražském Hradčanském náměstí oznámil, že chce do konce roku uzavřít jednání s Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní. Od stavby protiraketového deštníku v Evropě v původní podobě odstoupily Spojené státy v září. Tehdy viceprezident USA Joe Biden nebo náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow obecně vysvětlovali, že i bez radaru zůstanou Češi americkými spojenci a že obě země můžou spolupracovat v protiraketové obraně jinak. Hlavně při vývoji a výzkumu.

Čeští politici nejsou překvapeni

Senátor za ODS, Alexandr Vondra v Ozvěnách den vnímal výroky Putina jako klasické ukazování svalů. "Druhá věc: americký štít na obranu Spojených států existuje dlouhodobě. Komponent, který měl bránit Evropu a který se Obama rozhodl změnit, aby byl účinný vůči raketám krátkého středního doletu, myslím je věc. která s Ruskem nesouvisí." Pokud takto reaguje Moskva, plyne z toho, že Ameriku považuje za nepřítele, domnívá se Vondra.

Jan Hamáček, předseda poslaneckého zahraničního výboru za ČSSD zas vidí v Putinových slovech zejména taktiku při finišujících jednání o nové dohodě, která nahradí smlouvu START. "Viděl bych to také jako střet dvou odlišných doktrín použití jaderných zbraní. Rusko je stále stoupencem udržování masivního arzenálu a doktríny jaderného odstrašení," řekl Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putinova slova okomentoval i vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu 7 - Radia Praha Libor Kukal

Vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu 7 - Radia Praha Libor Kukal ve Světě o jedné Rádia Česko připomněl, že Moskva požaduje rovnováhu vojenských sil, tedy paritu vojenských sil USA a Ruska.

"Moskva navíc zřejmě není schopna financovat vývoj svého systému protiraketové obrany, a proto nebude konkurovat na tomto poli a její odpověď bude asymetrická. To znamená, že Rusko bude vyvíjet novou generaci raket," poznamenal Kukal.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme