Rusko chce za každou cenu zpět svého exministra jaderné energetiky

Mezi Ruskem a Spojenými státy se rozhořel diplomatický skandál. Začátkem května byl totiž na žádost Spojených států zatčen ve Švýcarsku bývalý ruský ministr jaderné energetiky Jevgenij Adamov a Američané požadují jeho vydání. Ve Spojených státech byl na něj vydán zatykač kvůli podvodům a praní špinavých peněz. Vydání Adamova bez souhlasu Ruska je ale pro Moskvu absolutně nepřípustné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Moskva tvrdí, že bývalý ministr jaderného průmyslu Adamov zná všechna jaderná tajemství Ruska. Zná všechny podrobnosti o vývoji ruských jaderných zbraní a také jsou mu známy detaily účasti Ruska na výstavbě jaderných zařízení v Íránu nebo v Číně. Washingtonu by se všechny tyto informace mohly hodit. Ruské ministerstvo zahraničí proto oznámilo, že udělá vše pro co nejrychlejší navrácení Adamova do vlasti.

Dodává, že trestní stíhání exministra na území cizího státu, a jeho vydání do třetí země, ohrožuje bezpečnost Ruska. Jeden z poslanců státní Dumy dokonce navrhl, aby Adamova zlikvidovaly ve Švýcarsku ruské tajné služby dříve, než něco prozradí. Adamov je v Americe obviněn ze zpronevěry více než devíti milionů dolarů, které americké ministerstvo energetiky poskytlo Rusku na zlepšení bezpečnosti v jeho jaderných zařízeních.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme