Rusko chystá protiopatření v reakci na prodloužení sankcí ze strany EU

Moskva protestuje proti prodloužení protiruských sankcí, na kterém se dohodli ministři zahraničí osmadvacítky. Evropská unie je poprvé zavedla loni v létě, aby donutila Rusko ke změně postoje v ukrajinské krizi. Podle Kremlu jsou sankce „neodůvodněné a nezákonné“. Premiér Dmitrij Medvěděv chce na oplátku prodloužit ruské embargo na dovoz západního zboží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Rusové, moskevská ulice, Rusko

Moskva, Rusové, moskevská ulice, Rusko | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Evropské sankce proti Rusku mají nově platit až do ledna příštího roku. Část ruských politiků po jejich prodloužení tvrdila, že Moskva žádná odvetná opatření nechystá.

Ne tak ruský premiér Dmitrij Medvěděv, který nedávno pohrozil, že Kreml odpoví symetricky. Ministerstvo zemědělství navíc podle agentury TASS připravuje návrh, na jehož základě by se ruské embargo na dovoz západního zboží rozšířilo o další položky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sankcích proti Rusku i o chystaném přesunu amerického arzenálu do východní Evropy mluvil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Ekonomické sankce vůči Rusku by podle představ evropských lídrů měly zůstat v platnosti, dokud nebudou splněny podmínky minských mírových dohod. Navzdory jejich uzavření boje na východní Ukrajině dosud neskončily.

„Nevím, co bychom činili, kdybychom nedávali alespoň takto najevo, že nám chování Ruska na Krymu a na východě Ukrajiny vadí. Protože my vlastně nechceme reagovat vojensky, nechceme kroky ve vojenské oblasti eskalovat napětí,“ upozornil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme