Klíčová událost roku, pochvaloval si Putin. V Moskvě jednal s čínský prezidentem Si Ťin-pchingem

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu v Moskvě setkal s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Ten s uznáním poukázal na „bezpříkladný rozvoj dvoustranných vztahů“ umožňující vzájemně využívat konkurenčních výhod partnera. Čínský prezident se v Moskvě zastavil cestou do Petrohradu, kde bude v pátek jedním z hlavních řečníků na mezinárodní investiční konferenci.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že hodnotu vzájemné výměny zboží mezi Čínou a Ruskem za rok 2018 odhadoval na 100 miliard dolarů, ale skutečnost je ještě o osm miliard lepší. V prvním letošním čtvrtletí objem obchodu dál vzrostl o 3,4 procenta.

Návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku označil Putin za „klíčovou událost“ roku. Formálním důvodem je 70. výročí navázání vzájemných diplomatických styků.

Přelety vojenských letadel, džípy, historické uniformy. Francie si připomíná 75 let od vylodění v Normandii

Číst článek

Čínský prezident se ve středu v Rusku zúčastní slavnostního otevření provozu pobočného závodu čínské automobilky Great Wall Motor v Tulské oblasti jižně od hlavního města a navštíví moskevskou zoologickou zahradu, které jako dar věnuje dvě pandy.

Prezidenti Ruska a Číny se v Moskvě setkali v době, kdy si řada západních státníků v Británii a Francii připomíná 75. výročí vylodění spojenců v Normandii.

Putin na oslavy pozván nebyl, do Ruska podle agentury Interfax přišlo jen neadresné pozvání.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí ve středu v Moskvě prohlásila, že Rusko uctívá památku obětí normandské operace, ale přínos západní fronty na porážce nacismu by se neměl přeceňovat.

„Vylodění v Normandii nemělo podle historiků zásadní vliv na výsledek druhé světové války. Byl už předurčen vítězstvími Rudé armády, především u Stalingradu a Kurska,“ řekla mluvčí Marija Zacharovová.

Ruský prezident Vladimir Putin jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme