Šéf ruské civilní rozvědky: Obvinění z výbuchu ve Vrběticích je lež určená pro lidi s nízkou inteligencí

Šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin v pátek prohlásil, že obvinění Ruska z účasti na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích je založeno na „ubohé a nízké lži“. Česko se podle něj vydalo cestou konfrontace s Ruskem a dostalo se mu odpovídající odpovědi, píše agentura TASS. Podle české vlády panuje podezření, že za výbuchem ve Vrběticích z roku 2014 stála ruská vojenská rozvědka GRU. Případ rozpoutal roztržku mezi Prahou a Moskvou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin | Foto: Alexander Shcherbak/TASS | Zdroj: Reuters

„Ve svých akcích se (Česko) schovalo za nějakou naprosto ubohou a nízkou lež. Určena může být jen lidem s nedostatečně vysokou mírou inteligence,“ řekl Naryškin během pátečního zahájení výstavy k výročí vítězství ve druhé světové válce.

Rusko požaduje snížení zaměstnanců na české ambasádě v Moskvě. Velvyslanec Pivoňka zůstává

Číst článek

Česko se podle něj vydalo cestou konfrontace a zhoršení vztahů s Ruskem a dostalo se mu patřičné odpovědi.

„Političtí lídři, politická věrchuška (v ruském prostředí politická špička – pozn. red.) skupiny západních zemí se krok po kroku snaží s maniakální tvrdohlavostí zničit jemnou a poměrně křehkou strukturu mezinárodní stability a mezinárodní bezpečnosti,“ prohlásil šéf ruské tajné služby SVR.

Česko dále označil za zemi s „poměrně omezenou suverenitou v zahraniční politice“, která se vydala cestou konfrontace s Ruskem. „A upřímně, dostala svoje,“ domnívá se Naryškin, který je zároveň předsedou Ruské historické společnosti.

Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, reagovala Moskva na další vyhoštění diplomatů

Číst článek

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem vypukla v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Česká republika počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě, který je nepoměrně nižší.

Do konce května proto musí odejít z Česka 63 pracovníků ruské ambasády. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že Rusko přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme