Ruská protestující, kterou do břicha uhodil policista, podle úřadů ‚provokovala‘. Odškodnění se nedočká

Záběry, na kterých ruský policejní těžkooděnec udeřil pěstí do břicha zadrženou dívku, loni v létě obletěly Rusko a na pobouření veřejnosti nad policejní brutalitou reagoval i Kreml. Správa ministerstva vnitra ale v pátek podle ruských médií odpověděla na stížnost dotčené dívky, Darji Sosnovské, že zasahujícího policistu sama „vyprovokovala“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Popadli mě. Byli všichni schovaní v kuklách, v kompletní uniformě, na rukavicích měli plastové kryty na klouby,“ řekla v rozhovoru zadržená Daria Sosnovskaja | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Incident se odehrál loni 10. srpna při povolené demonstrace za svobodné volby. Moskvané v létě na povolených i nepovolených akcích protestovali proti rozhodnutí úřadů vyloučit ze zářijových voleb do moskevského sněmu všechny opoziční kandidáty.

Policista uhodil protestující pěstí do břicha. Incident během demonstrace v Moskvě prověří vnitro

Číst článek

Dívka byla po ráně do břicha hospitalizována s vnitřním krvácením. Na policistu podala trestní oznámení. Opakovaně si pak stěžovala, že vyšetřování se nehýbe z místa. Moskevský soud ale stížnost na nečinnost vyšetřovatelů odmítl přijmout, připomněl server Newsru.com.

Nyní ministerstvo dospělo k závěru, že si dívka vše zavinila sama: zúčastnila se protestní akce a pak svým „agresivním a emotivním“ počínáním vyprovokovala k úderu policistu. Tomu se podle této úřední verze také snažila zabránit zdvihnout obušek, který mu upadl na zem.

Nejde o ojedinělý případ policejní brutality, který se dostal na veřejnost. Na demonstraci 3. srpna loňského roku kamery zachytily situaci, kdy těžkooděnci cíleně bijí přes kolena a kotníky bezbranné protestující, kteří tvrdí, že místem pouze procházejí. Na té samé demonstraci policisté zatkli člověka na kole.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme