Rusko si připomíná konec druhé světové války. Letos bez velikých oslav a tradiční vojenské přehlídky

Nebýt současné pandemie, v Moskvě by v sobotu byly v ulicích davy lidí slavící výročí konce druhé světové války v Evropě. Ten si Rusko připomíná o den později než zbytek kontinentu. Tradičně velkou vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí. Ta ale letos chybí.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Putin vzdává nese květinu k památníku obětí druhé světové války

Prezident Putin vzdává nese květinu k památníku obětí druhé světové války | Zdroj: Reuters

Letošní oslavy výročí konce druhé světové války jsou výrazně umenšené oproti tomu, na co jsou Rusové zvyklí. Zvlášť velký kontrast je to v Moskvě, která je tradičně hlavním dějištěm oslav.

Rusko šestý den v řadě hlásí přes 10 tisíc nově nakažených koronavirem. 98 lidí ve čtvrtek zemřelo

Číst článek

Lidé nejsou v ulicích, nepřijeli zahraniční státníci a úplně chyběla pozemní část vojenské přehlídky. Po Rudém náměstí tedy letos nedefilovaly jednotlivé útvary ozbrojených sil a chyběla historická i současná technika. Konal se jenom přelet ruského letectva nad městem. Celkem 75 letadel a vrtulníků.

Prakticky veškeré obvyklé akce se ale jinak přesunuly na internet do virtuální podoby. Jen prezident Vladimir Putin položil květiny u věčného ohně u Kremelské zdi, odkud se poté obrátil s projevem k národu. Zdůraznil v něm hrdinství těch, kteří bojovali za svou vlast ve druhé světové válce, a těch, kteří při tom zahynuli. Sobotní Den vítězství pak označil za svátek, který je podle něj pro všechny Rusy „hlavní a nejmilejší“.

Oslavy pak nejenom v Moskvě, ale i v dalších městech, kde se odehrály velké bitvy, zakončí ve 22 hodin slavnostní salvy.

Odložení přehlídky

Prezident v sobotu v projevu Rusy ujišťoval, že se přehlídka uskuteční. Stejně tak i pochod takzvaného Nesmrtelného pluku, kdy lidé procházejí městem s portréty svých předků, kteří bojovali ve válce. Oficiálně zatím žádný náhradní termín nezazněl.

Rusko vyčistí nebe nad Moskvou v době letecké přehlídky k 75. výročí konce války

Číst článek

Jednou z variant, o které se už nějaký čas mluví, by mohl být 24. červen. Ten den se v roce 1945 po porážce Německa vůbec poprvé konala přehlídka na Rudém náměstí. Termín by však přicházel v úvahu pouze v případě optimistického vývoje epidemie v Rusku. To uvádí aktuálně skoro 199 tisíc nakažených.

Druhou diskutovanou variantou je pak 3. září, na které nyní v Rusku nově připadají oslavy porážky Japonska a konec války v Asii. Vzhledem k vývoji epidemie se zdá v současné době tato varianta pravděpodobnější. Září mimo jiné zmiňoval jako možný termín přehlídky i prezident Miloš Zeman, který se do Moskvy chystá.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme