Označte za nežádoucí osoby ruské diplomaty při Evropské unii, vyzývají europoslanci kvůli Vrběticím

Více než 70 europoslanců podepsalo dopis šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi, aby Evropská unie prohlásila za persony non grata členy ruského zastoupení v Bruselu, kteří pracují pro tajné služby. Má to být další projev solidarity s Českem v jeho roztržce s Moskvou kvůli podílu ruské rozvědky na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Podle europoslanců ale jen slovní podpora pro Prahu nestačí. Na dopis upozornil server Politico Europe.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská vlajka na pozadí vlajek členských států Evropské unie (ilustrační foto)

Více než 70 europoslanců podepsalo dopis šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi, aby Evropská unie prohlásila za persony non grata členy ruského zastoupení v Bruselu, kteří pracují pro tajné služby. Ilustrační foto | Zdroj: Evropský parlament

„Jsme přesvědčeni, že Evropská unie nemůže nečinně stát tváří v tvář takové agresi proti jednomu ze členských států,“ konstatují signatáři, kteří pocházejí ze šesti různých frakcí v Evropském parlamentu a 16 unijních zemí.

Rusko reaguje na projevy solidarity s Českem. Vyhostí diplomaty Slovenska, Estonska, Litvy a Lotyšska

Číst článek

„Ruské agresivní chování, které způsobilo smrt dvou unijních občanů a ohrozilo životy mnoha dalších, nemůže zůstat bez reakce. Na nepřátelské činy a podvratné snahy Ruska namířené proti členským státům Evropské unie musíme odpovědět. Evropská unie musí vyslat jasný signál, že nebude tolerovat takový typ chování,“ zdůrazňují podle Politico Europe europoslanci v dopise, který formuloval estonský zástupce a bývalý vrchní velitel estonské armády Riho Terras.

Tímto jasným signálem by podle nich bylo prohlásit určitý počet ruských diplomatů v Bruselu za nežádoucí osoby, a zbavit je tak akreditace při evropských institucích.

„Podle veřejných údajů je na stálé misi Ruské federace při Evropské unii přes 60 ruských diplomatů. Pokud vycházíme z obecné praxe ruské zahraniční služby, je důvodné se domnívat, že tam pracuje několik zpravodajských agentů (z GRU a SVR) pod zástěrkou práce diplomatů. Jsme přesvědčeni, že evropské zpravodajské služby identitu těchto ruských agentů znají.“

Podepsalo 17 z 21 Čechů

Europoslanci proto vyzývají Borrella, aby návrh prohlásit tyto Rusy za persony non grata předložil Radě Evropské unie. Mezi signatáři je i 17 z 21 českých reprezentantů v Evropském parlamentu. Chybí mezi nimi europoslanci za SPD Ivan David a Hynek Blažko, europoslankyně KSČM Kateřina Konečná a Ondřej Knotek z ANO.

Na českou výzvu k solidaritě zareaguje i Rumunsko. Z Bukurešti vyhostí ruského diplomata

Číst článek

Víc proti ruským diplomatům v Bruselu Evropská unie podniknout nemůže, jelikož unijní instituce nejsou suverény nad žádným územím. Vyhostit je by tak muselo belgické ministerstvo zahraničí, jak serveru vysvětlil mluvčí unijní diplomacie Peter Stano. V nedávné době se tak podle něj stalo v případě velvyslanců Venezuely a Beninu. Jak se Borrell postaví k výzvě europoslanců, ale Stano neupřesnil.

Evropský parlament bude ve čtvrtek také hlasovat o nezávazné rezoluci k ruským aktivitám i v souvislosti s explozí ve Vrběticích. Europoslanci v ní požadují koordinované vypovězení ruských diplomatů z unijních zemí, jako to v minulých dnech oznámily Slovensko, pobaltské republiky a Rumunsko. Moskva by podle nich také měla odškodnit oběti výbuchu.

Usnesení reaguje také na nedávné ruské vojenské manévry u ukrajinských hranic a zhoršující se zdravotní stav vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. Má podporu hlavních europoslaneckých frakcí, Evropský parlament by ho proto měl schválit.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme