Rusko diskutuje o možnosti sestřelit unesená civilní letadla

Ruští vojenští velitelé požadují, aby mohli v případě ohrožení sestřelit civilní dopravní letadlo, pokud bude uneseno teroristy. K tomu je ale nutná změna zákona. Nastolení této bezpečnostní otázky v těchto dnech není náhodné. Na oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války 9. května 2005 se do Moskvy sjedou desítky státníků z celého světa a Rusko se obává teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A300

Airbus A300 | Foto: Airbus

Generál Jurij Solověv prohlásil, že jeho povinností je chránit Moskvu před jakýmkoliv útokem. Podle zákona o státní hranici ale nesmí vydat rozkaz ke zničení letadla s civilisty na palubě. Zaútočit může pouze na vojenská nebo bezpilotní letadla, nebo na stroje, ve kterých se nachází jenom teroristé.

Solověv doslova prohlásil, že pokud dnes sestřelí letadlo s pasažéry, půjde za mříže. Stejný osud by ho však potkal, i kdyby letadlo nechal narazit do jakéhokoliv objektu například v ruské metropoli. Tento rozpor v zákoně chce změnit. Na příkladech Polska a Německa dokazuje, že je to možné. Vlády těchto zemí totiž po jedenáctém září odsouhlasily, že v případě nebezpečí mohou zničit teroristy unesená civilní letadla, pokud samozřejmě nelze zastavit teroristy jiným způsobem.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme