Rusko diskutuje o možnosti sestřelit unesená civilní letadla

Ruští vojenští velitelé požadují, aby mohli v případě ohrožení sestřelit civilní dopravní letadlo, pokud bude uneseno teroristy. K tomu je ale nutná změna zákona. Nastolení této bezpečnostní otázky v těchto dnech není náhodné. Na oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války 9. května 2005 se do Moskvy sjedou desítky státníků z celého světa a Rusko se obává teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A300 | Foto: Airbus

Generál Jurij Solověv prohlásil, že jeho povinností je chránit Moskvu před jakýmkoliv útokem. Podle zákona o státní hranici ale nesmí vydat rozkaz ke zničení letadla s civilisty na palubě. Zaútočit může pouze na vojenská nebo bezpilotní letadla, nebo na stroje, ve kterých se nachází jenom teroristé.

Solověv doslova prohlásil, že pokud dnes sestřelí letadlo s pasažéry, půjde za mříže. Stejný osud by ho však potkal, i kdyby letadlo nechal narazit do jakéhokoliv objektu například v ruské metropoli. Tento rozpor v zákoně chce změnit. Na příkladech Polska a Německa dokazuje, že je to možné. Vlády těchto zemí totiž po jedenáctém září odsouhlasily, že v případě nebezpečí mohou zničit teroristy unesená civilní letadla, pokud samozřejmě nelze zastavit teroristy jiným způsobem.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme