Rusko drží státní smutek za oběti střelby v Krasnogorsku. V nemocnicích zůstává 107 zraněných

Lidé v Rusku v neděli drží celostátní smutek na památku obětí pátečního teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, při kterém zahynulo nejméně 137 lidí. Dalších 152, včetně pěti dětí, bylo při útoku zraněno, uvedlo v neděli v aktualizované bilanci ruské ministerstvo pro mimořádné situace. V nemocnicích zůstává 107 pacientů, z nichž je 16 v kritickém stavu, informují ruská média.

Moskva (Aktualizováno: 15:58 24. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Rusku drží celostátní smutek na památku obětí pátečního teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku

Lidé v Rusku drží celostátní smutek na památku obětí pátečního teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku | Zdroj: Reuters

Zvýšení počtu mrtvých na 137, mezi nimiž jsou tři děti, oznámil v neděli Vyšetřovací výbor, který v Rusku plní roli federální kriminální ústředny. Předchozí bilance čítala 133 mrtvých, mezitím se další těla našla v troskách koncertního sálu.

‚Nelidské činy, které urážejí Boha.‘ Papež odsoudil útok v Moskvě, při mši překvapivě vynechal kázání

Číst článek

Pátrání pokračuje, zatím bylo identifikováno 62 těl, uvedl výbor podle agentury TASS.

Do moskevského ústředí vyšetřovatelů byli mezitím přepraveni podezřelí ze spáchání útoku. Vyšetřovatelé oznámili, že na místě činu našli dvě útočné pušky kalašnikov, více než 500 nábojů a 28 zásobníků.

Při prohledávání budovy nezjistili, že by u těl či na jiných místech byly nastraženy výbušniny, uvedla agentura RIA Novosti.

Celostátní smutek 

O vyhlášení celostátního smutku v sobotu informoval v televizním projevu ruský prezident Vladimir Putin. Televizní a rozhlasové stanice poté změnily vysílání, ze kterého zmizely zábavné pořady i reklama.

Na poledne byla naplánována minuta ticha v muzeích, uvedlo ministerstvo kultury. Ministerstvo zahraničí nařídilo zastupitelským úřadům spustit vlajky na půl žerdi a podle BBC jsou na znamení solidarity vlajky spuštěny i na zahraničních velvyslanectvích v Moskvě. List Kommersant napsal, že jde o 30. smutek v moderní historii Ruska.

Putin se snaží svést svou odpovědnost za útok u Moskvy na jiné, řekl ukrajinský prezident Zelenskyj

Číst článek

Majitel koncertní síně, zničené při páteční střelbě a následném požáru, oznámil, že budovu obnoví. Ze střediska Crocus City Hall zbyly po útoku a požáru pouze ohořelé železné nosníky a ocelové rámy stovek sedadel. Středisko se síní s kapacitou více než 6000 míst postavila skupina Crocus miliardáře Arase Agalarova v roce 2009. Je součástí rozsáhlého komplexu nákupních center, restaurací a hotelů na západním okraji hlavního města, kousek od moskevské okružní dálnice.

„Nikdy nezapomeneme na ty, kteří se stali oběťmi teroristů. Co jejich špinavé ruce zničily, to bude obnoveno,“ uvedla společnost Crocus Group.

K místu přicházejí stovky lidí uctít památku zabitých. Kladou květy a zapalují svíčky u ohrazení, které brání v přístupu k vypálené koncertní síni. Na místě jsou podle ruských médií dobrovolníci a rozdávají čaj, vodu a sušenky. Mezitím více než 5000 lidí darovalo krev pro zraněné.

Přísná bezpečnostní opatření podle serveru BBC News panují u moskevského soudu, před který mají být kvůli uvalení vazby předvedeni podezřelí z útoku.

Ukrajina, nebo Islámský stát?

Ruské úřady uvádějí, že v souvislosti s útokem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů podezřelých přímo z útoku v koncertní síni ve středisku Crocus City Hall v Krasnogorsku. Ruští představitelé v čele s Putinem a státní média poukazují na údajnou souvislost s Ukrajinou, kam podle nich podezřelí z útoku prchali. Ukrajina jakékoliv spojení s útokem odmítá a tvrdí, že Rusku jde o záminku pro další mobilizaci do armády, která už déle než dva roky válčí proti Ukrajině.

Útok v koncertním sále v Moskvě je součástí války se zeměmi, které bojují proti islámu, uvedl IS

Číst článek

K útoku se opakovaně, v pátek a v sobotu, přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Spojené státy před touto hrozbou Rusko varovaly, ale prezident Putin varování veřejně odmítl jako pokus o zastrašování.

Hnutí IS se v minulosti hlásilo už k mnoha útokům, aby si zvýšilo prestiž, a později se ukázalo, že za nimi nestálo.

Spojené státy v pátek uvedly, že mají k dispozici zpravodajské informace, které potvrzují, že k útoku se hlásí Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev této teroristické organizace. Objevila se ve východním Afghánistánu koncem roku 2014 a rychle si získala pověst mimořádně brutálního uskupení, uvedla agentura Reuters. V sobotu označila IS za jediného viníka útoku u Moskvy také mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu. Ruská média zveřejnila záběry, na nichž jeden ze zadržených odpovídá na otázky tádžicky.

Putin telefonicky hovořil s vůdcem Tádžikistánu Imomalim Rachmonem, který teroristický útok odsoudil. Tádžikistán a Rusko potvrdily odhodlání společně pokračovat v boji proti terorismu, zdůraznila podle Kommersantu prezidentská kancelář v Dušanbe. „Teroristé nemají ani národnost, ani vlast, ani víru,“ prohlásil Rachmon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme