Rusové odvezli od estonských hranic asi tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Policie je hledá pomocí dronů

Od rusko-estonské hranice odvezli Rusové neznámo kam asi tisícovku ukrajinských uprchlíků, kteří se chystali překročit hranici do Evropské unie. Podle estonského serveru err.ee to řekl estonský ministr vnitra Lauri Läänemets.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva | Foto: Kay Nietfeld/DPA | Zdroj: Profimedia

Na hranicích mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie čekají uprchlíci z Ukrajiny v bezútěšných podmínkách mnoho dní, ve špatném počasí nocují ve stanech nebo pod širým nebem a propadají beznaději kvůli tomu, že kontroly u pohraničníků na ruské straně téměř nepostupují, ukázala reportáž stanice Rádio Svoboda.

Estonsko čelilo největším kybernetickým útokům od roku 2007, přihlásili se k nim ruští hackeři

Číst článek

„Na hranici čekalo přes tisíc lidí, ale dnes už tam nejsou. Naložili je do kamionů a odvezli,“ sdělil ve středu estonský ministr vnitra. Uvedl, že policie a estonští pohraničníci se snaží zjistit, kam uprchlíci zmizeli. Na tento úkol nasadili drony.

Ministr připustil, že uprchlíky mohli odvézt i dobrovolníci nebo lidé z církve, kteří pomáhají běžencům na hranici přežít v těžkých podmínkách, a že jim možná nalezli přístřeší.

Na hranicích s Estonskem a Lotyšskem se z ruské strany vytvořily obrovské fronty, upozornila stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Většinu z lidí čekajících na hranicích tvoří ukrajinští uprchlíci, kteří se pokoušejí přes Rusko dostat do Evropské unie. Nehledě na chladné počasí ruští pohraničníci podle nich záměrně brzdí kontroly.

„Jen díky dobrovolníkům a církvi, která nám dává jídlo, jsme mohli přežít čtyři noci,“ stěžuje si žena stojící na hranici v dešti v kapuci a pláštěnce.

„Nechápeme, proč tak pomalu pouští přes hranici, jsme tady už pátý den,“ říká muž na témže přechodu. Další si stěžuje, že uprchlíci mají na hranici podmínky srovnatelné s dobytkem. „Nejsou tu ani přístřešky, ani lavičky. Slíbili stany, ale kde jsou?“ táže se.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme